Şuurunu Yitirince Tahliye Edildi

Midyat'ta hükümlü bulunan 65 yaşındaki Şehmus Yetek’e üç yıl gecikmeli kanser teşhisi konulmuştu. Önceki gün şuurunu yitiren Yetek, Adli Tıp Kurumu’nun “cezaevinde kalamaz” kararıyla tahliye edildi.

Midyat E Tipi Kapalı Hapishanesi'ndeki 65 yaşındaki hasta mahpus Şehmus Yetek Adli Tıp Kurumu raporu sonucunda tahliye edildi.

Yetek’in kardeşi Sıdık Yetek, önceki gün Dicle Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, ağabeyinin şuurunu kaybettiğini söylemişti.

11 çocuk babası Yetek’e üç yıldır yaşadığı rahatsızlıklar sonucunda kan kanseri teşhisi konuldu.

Çocukları kendisiyle görüşmek için aradığında, babalarının Midyat E Tipi Kapalı Hapishanesi'nden Ankara Numune Hastanesi'ne kaldırıldığını öğrendi. Babalarının kanser olduğunu da daha sonra öğrenebildiler.

Doktorlar, 1997’den bu yana hapiste olan ve uzun süredir rahatsızlıklarından şikayetçi olan Şehmus Yetek’in ailesine, “Çok geç kalınmış" demişti.

Şimdi hastanede

Adli Tıp Kurumu’nun verdiği rapor önce Midyat Cezaevi Savcılığı'na, buradan da sevk edildiği Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi savcılığına gönderildi.

Dosyanın Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi savcılığına ulaşmasının ardından da Yetek'in infazı ertelendi. 

Yetek, kaldığı Numune Hastanesi'nin mahkum koğuşundan çıkarılarak, hastanedeki servise alındı.

CİSST açıklamıştı

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) Yetek’le ilgili 24 Haziran’da açıklama yapmıştı:

“Şehmus Yetek, Türkiye hapishanelerinde tutulan yüzlerce hasta mahpustan birisi. Yakınları 20 Haziran Cuma günü derneğimizi aradılar ve durumu hakkında bilgi verdiler. Buna göre, çocukları Yetek’in kanser olduğunu, babaları kendilerine dahi haber verilmeden Midyat E Tipi Kapalı Hapishanesi'nden Ankara Numune Hastanesi'ne kaldırılınca öğrendi. Babalarını görmek için Ankara'ya gittiklerinde, babalarının yatalak durumda olduğunu görmüşler. Şehmus Yetek hala hastanenin mahpuslar bölümünde tutuluyor. Ailesi, Adli Tıp sürecini başlattı.” (AS)

Kaynak: bianet.org

İlişkili İçerik