“Tahliye için Ölmeleri mi Bekleniyor?”

Hapiste öldükten sonra “tahliye edilmeli” raporu çıkan Gülay Çetin’i hatırlatan İHD, 122’si ağır durumda, 108’i acil tedaviye ihtiyacı olan toplam 230’u ağır, 411 hasta mahpus tespit ettiklerini açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) hapishanelerdeki hasta mahpusların listesini açıkladı ve ağır hasta olanların serbest bırakılması çağrısı yaptı.

İHD açıklamasında, ağır hasta olmasına rağmen tahliye edilmeyerek yaşamını yitiren Gülay Çetin’i hatırlattı.

bianet’in Ocak 2011’de kanser hastası olduğunu ve tahliye talebini duyurduğu Çetin, “Buradan tabutla tahliye olmak istemiyorum" demesinden kısa süre sonra ölmüştü.

Çetin'in ölümünden bir ay sonra Adli Tıp Kurumu’nun, Çetin’in “hemen tahliye edilmesi gerektiğini” belirten raporu mahkemeye ulaşmıştı.

AİHM, geçen ay verdiği kararla, Türkiye’yi, Çetin’in hükümlülerin ağır hastalık nedeniyle serbest bırakabileceğine ilişkin hükümlerden tutuklu olduğu için yararlandırılmaması nedeniyle mahkum etti.

Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) işkence yasağını düzenleyen 3. ve ayrımcılık yasağına ilişkin 14. maddelerini ihlal ettiğine karar verildi.

Gerçek sayı bilinmiyor

İHD, tespitlerine göre halen hapishanelerde 122’si ağırlaşmış durumda, 108’i acil tedaviye ihtiyacı olan toplam 230’u ağır olmak üzere 411 hasta mahpus olduğunu açıkladı.

Bu mahpuslardan 230’unun derhal salıverilmesi gerektiğini belirten İHD, diğer 181 kişinin de acilen tedavi edilmesini talep etti.

İHD’nin gerçek sayının tespit edilmesi için Adalet Bakanlığı’nın cezaevlerinde sağlık taraması yapması gerektiğini de açıkladı:

“Gerek bizim bildirdiğimiz gerek Adalet bakanlığının saptadığı ağır hasta mahpuslar için 31 Ocak 2013 tarihli resmi gazeteden yayınlanan 6411 sayılı kanunla, İnfaz Kanunu’nun 16. Maddesi’nde yapılan değişikliğin bir an önce hayata geçirilmesini ve hayatını yalnız idame ettiremeyen hasta mahpusların tahliye edilmesini talep etmekteyiz.”

“Hapishanelerdeki hasta mahpusların sağlık koşullarının düzeltilebilmesi için öncelikle 5275 sayılı ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunun bir bütün olarak değiştirilerek özgürlüğünden yoksun bırakılan veya hapsedilen kişilerin yani mahpusların haklarının ilgili Birleşmiş Milletler (BM) standartlarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir.”

İHD, hapishanelerdeki tecride de dikkat çekti:

“F Tipi hapishanelere geçildikten sonra mahpuslara uygulanan tecrit, mahpusları adeta çürütmektedir. Tecrit, mahpusların hastalıklarını tetiklemekte ve hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olmaktadır. İnsan onuruna aykırı olan tecridin tüm hapishanelerde kaldırılması gerekir.” (AS)

Kaynak: bianet.org