Tarsus Kadın cezaevinde Bu defa da Tek Tip Elbise Dayatması

Salı, 8 Ağustos, 2017

MERSİN – Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde işkenceler devam ederken, hayata geçirilmek istenen ‘tek tip elbise’ uygulamasının şimdiden tutuklu ve hükümlü kadınlara dayatıldığı öğrenildi. Cezaevinde kalan Şilan Çetiner, ablası Ceylan Atuklu’ya gönderdiği mektupta, tek tip elbise dayatmasını asla kabul etmeyeceklerini belirtti.

Mersin Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde 12 Eylül’ü çoktan geride bırakmış uygulamalar ve işkenceler yapılıyor. Her geçen gün cezaevi yönetimi tarafından tutuklu ve hükümlülere yapılan işkenceler artarken, kadınlar dayatmaları kabul etmeyeceklerini ifade ediyor. Son olarak ‘Gülen Cemaati’ için gündeme geldiği iddia edilen ‘tek tip elbise’ uygulaması, siyasi tutsaklar içinde hayata geçirilmeye çalışılıyor.

Tarsus T Tipi Cezaevi’nde bulunan kadınlara ‘tek tip elbise’ verildiği ve giymeleri noktasında baskı uygulandığı açıklandı. Tarsus’ta C5 koğuşunda kalan Şilan Çetiner’in ablası Ceylan Akutlu, cezaevinde siyasi tutsaklara dönük baskıların işkenceye dönüştüğüne vurgu yaptı.

‘Tek tip elbiseyi kabul etmedik’

Görüşlerin keyfi şekilde kısıtlandığına dikkat çeken Ceylan, 1 saat olan görüşlerin 25 dakikada sonlandırıldığını ifade etti. Ceylan, tutsakların sürekli olarak fiziksel şiddete maruz bırakıldığını dile getirerek, kadın tutsakların tek kişilik hücrelerde tutulduğunun altını çizdi. Son görüşmelerinde kız kardeşinin vücudunda darp izlerine tanıklık ettiklerini aktaran Ceylan, “Telefon görüşmesinde bana ‘bize tek tip elbiseler getirilip bundan sonra bunlar giyilecek dediler biz de kabul etmedik. Güzellikle olmazsa zorla giyersiniz deyip tehdit ettiler. Gerekirse ölürüz ama o elbiseleri giymeyiz. Bunu tüm halkımız böyle bilsin’ dedi ve bunu basınla paylaşmamı istedi. Ayrıca darp esnasında kardeşimin çenesini kırmışlar. Tutsaklara 12 Eylül faşizmi dayatılıyor. Biz aileler olarak tutuklularımızı asla yalnız bırakmayacağız. Tüm aileler tutsaklarına sahip çıksın ve onları yalnız bırakmasın” dedi.

Tarsus Cezaevi’nde yönetimin keyfi uygulamaları bitmiyor!

Tarsus Cezaevi’nde bitmeyen işkencelerin devamı gelirken, bu defa da şifre sistemi ile kapalı görüşlerin dayatılacağı bilgisi edinildi. Durumu kabul etmeyen siyasi tutsaklar, görüşlere çıkmayacaklarını, üstlerinde tecrit olduğunu ve bunun herkesin duyması çağrısında bulundu. Ayrıca görüş telefonuna 6 haneli TC numarasının son rakamları kullanılarak görüşmelerin gerçekleştirileceği söylendi. Bu uygulama geçen hafta Salı gününden itibaren uygulamaya konulduğu öğrenildi.

İlişkili İçerik