TAYAD'lı Aileler Hasta Tutsaklar Eylemi

Mücadele Kararlılığımızla Hasta Tutsakları Zulmün Elinden Çekip Alacağız!

TAYAD'lı Ailelerin başlatmış olduğu “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın” kampanyasının bu hafta 10. haftasıydı TAYAD'lı Aileler görmeyen gözlere, duymayan kulaklara bir kez daha seslendiler: Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın!

10 haftadır her Cumartesi günü saat 19.00’da Taksim Tünelden başlanarak Galatasaray Lisesi önüne kadar yapılan Hasta Tutsakların Serbest Bırakılsın yürüyüşü, bu hafta da "24 saat kamera ile gözetleme ve cam kafesler işkencedir! Tecrit içinde Tecrit İşkencesine Son" başlığı ile birlikte yapıldı. Yürüyüş geçen hafta olduğu gibi bu haftada kefenlerle yapıldı.

Yürüyüş sırasında halka sık sık "Hasta tutsakların serbest bırakılması için bakıp geçmek ya da alkışlamak yetmiyor, kortejimize katılın" çağrısı yapıldı. Yürüyüş sırasında sık sık "Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın, Mehmet Yamaç Serbest Bırakılsın, Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur, Kahrolsun Faşizm" sloganları atılırken çevrede bulunan insanlar ve esnaf alkışlarıyla yürüyüşe destek verdi.

Galatasaray Lisesi önüne gelindiğinde temsili hücre kafesi kuruldu ve TAYAD'lı Aileler adına Mehmet Güvel basın açıklamasını okudu.

Yapılan açıklamada "Şu anda tecrit hücrelerinde 620’ye yakın hasta tutsak bulunmakta olup, bunların 200’ün üzerindeki ölümcül durumdadır. Bu tutsakların içerisinde, Mehmet Yamaç ile birlikte 20’nin üzerinde DHKP-C davasından yargılanan ve bunların içinden de 12 tanesi yaşamsal tehlikesi taşımaktadır ve ağır hastadır. Üstelik birçoğunun Adli Tıp, hastane ve doktor heyetleri raporları bulunmaktadır. Tüm bunlara rağmen, Faşist AKP iktidarı, sözde yargı reformu 4. paketi diyerek çıkardığı yasalarla ölümcül duruma gelmiş tutsaklarımızı “TMŞ şubesinden görüş alarak bırakılması” denilen, 12 Eylül dönemlerinde bile olmayan yasa maddeleri dayatmasıyla katletme politikasını meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Buna izin vermeyelim! Hasta tutsaklar mücadelemizde, tüm tutsak yakınlarını DKÖ’leri, sendikaları, demokratik kamuoyunu, devrimci yapıları ve tüm emekçi halkımızı dayanışmaya, sahiplenmeye; uzlaşmaya değil mücadele kararlılığımızla zulmün elinden evlatlarımızı almaya çağırıyoruz!" denildi.

Ve hasta tutsaklardan 17’sinin sağlık durumları tek tek anlatıldı. Açıklama sırasında çevrede bulunan halkın yine yoğun ilgisi vardı. Açıklamanın ardından yapılan ajitasyonda açıklamalara haftalardır gelmeyerek hasta tutsakların ölümüne ortak olan burjuva basın halka teşhir edilerek; "Bu ülkede basın ne iş yapar? Neleri yazar? İşte bunun adı da Tecrittir!" denildi ve oturma eylemine geçildi. Yarım saatlik oturma eylemi sırasında sık sık sloganlar atılarak ajitasyonlar yapıldı. "Haklıyız Kazanacağız”, “Gündoğdu” ve “Çav Bella” marşları hep birlikte söylendi.

25 kişinin katıldığı basın açıklamasına Halkın Mühendis ve Mimarları da destek verdi.

Kaynak: halkinsesitv.com