Tedavisi Engellenen Tutsak Ramazan Beyazpirinç Yaşamını Yitirdi

Ankara'da tedavi gören ve hakkında AYM'nin tedbir kararı olan hasta tutsak Ramazan Beyazpirinç gerekli tedaviyi alamadığı için yaşamını yitirdi

Van'da 14 Ekim 2015 günü kent merkezinde yaşanan bir çatışmanın ardından ağır yaralı olarak gözaltına alınan, hasta tutsak Ramazan Beyazpirinç, Ankara'da tedavi gördüğü hastaneden, "yoğunluk var" gerekçesiyle başka bir hastaneye sevk edildiği sırada, ambulansta yaşamını yitirdi.

Gözaltına alınmasını ardından Van Özel İstanbul Hastanesi'ne kaldırılan Beyazpirinç'in sol akciğeri, karaciğerin bir kısmı ve dalağı alınmış ve bir çok ağır hastalığı oluşmuştu. O dönem Beyazpirinç'in tedavisi hakkında hiç bir bilgi verilmemiş, hastanenin Yoğun Bakım Servis Uzmanı olan H.D. ve Göğüs Cerrahi Uzmanı M. H. B. isimli doktorlar, Beyazprinç'i tedavi etmek istememiş ve polisler de infaz edilmekle tehdit etmişti.

Tedavi edilmedi

Van'dan Ankara Sincan F Tipi Cezaevi'ne sürgün edilen Beyazpirinç, 11 Ocak 2016 tarihinde Sanatoryum Hastanesi'ne sevk edildi ve tomografisi çekildi ancak doktorlar "biz ameliyat yapamayız" dedi. Beyazpirinç daha sonra, 20 Ocak'ta Ankara Numune Hastanesi'ne sevk edildi. Ancak Beyazpirinç'in avukatı Alişan Şahin, buradaki doktorların Tıp etiğine uymayan bir muayene yaptığı ve sonra Beyazpirinç'in cezaevine tekrar gönderildiği söyledi. Beyazpirinç'in 4 Şubat'ta yine aynı doktora gittiğini aktaran Şahin, "Bu sefer akciğer filmi çektiler. Sonra Van'a git tedavi edil dediler ve adeta başından savdılar" dedi.

Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuran Şahin, 11 Şubat'ta AYM'nin Beyazpirinç için tedbir kararı aldığını belirterek, "Ancak Ramazan 17 Şubat'ta ağırlaştı. Kampüs hastanesinden, Sincan Devlet Hastanesi'ne oradan da Ankara Numuneye sevk edildi. 17 Şubat'tan beri tedavi altındaydı" dedi.

Sevk edilirken yaşamını yitirdi

Beyazpirinç'in tasarlanarak, planlanarak katledildiğini ifade eden Şahin, şunları söyledi:

Ankara'daki patlamayı gerekçe gösterip 'yoğunluk var' dediler. Ağır hastayı 28 Mayıs Hastanesi'ne sevk ettiler. Oradan da Sanatoryum Hastanesi'ne sevk ettiler ve Ramazan, yolda, ambulansta yaşamını yitirdi. Ramazanı tasarlayarak öldürdüler. O doktorların da bu ölümde suçu olan herkesin de isimleri elimizde. Tabip odasına başvuracağız. Gerekli yerlere suç duyurularında bulunacağız.

Kaynak: DİHA, www.diha.com.tr