Tehdit edildiğini duyuran tutuklu Figen Şahin’e hücre cezası

Perşembe, 25 Ekim, 2018

Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Figen Şahin, geçen hafta hastaneye sevk edilirken askerler tarafından tehdit edildiğini duyurduğu için 15 gün hücre cezası aldığı öğrenildi.

Balıkesir Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Figen Şahin, cezaevinde yaşadıkları hak ihlallerini ailesi aracılığıyla kamuoyuna aktarmıştı. Şahin’in ablası Nirgül Turhal, kardeşinin geçen hafta askerler tarafından tehdit edildiğini hatırlatarak, tehdittin sürdüğünü belirtti.

‘Sizi sağ bırakmayacağız’

Askerlerin kardeşi Şahin’e onur kırıcı söylemlerde bulunmaya devam ettiğini anlatan Turhal, şunları söyledi: “Kardeşim bana cezaevi yönetimi bizim gönderdiğimiz kıyafetlerinin ve çeşitli eşyalarının kendisine verilmediğini söyledi. Kadın tutukluların hangi kıyafeti giyeceğine dair karıştığını söyledi. Askerler kardeşim Şahin’e ‘Siz buradan çıksanız da sağ kalacağınızı mı zannediyorsunuz. Sizi sağ bırakmayacağımızı, siz de biliyorsunuz’ demiş.”

Hücre cezası

Kardeşinin durumundan endişe etmeye başladığını ifade eden Turhal, idaresinin kardeşine “Siz çok konuşuyorsunuz. Her şeye başkaldırıyorsunuz” diyerek hücre cezası verdiğini aktardı. Abla Turhal, “Figen bana abla ‘Bize dair haber yapıldıktan sonra 15-20 günlük hücre cezası aldık.’ Kardeşim hücreye konuldu mu konulmadı mı bilmiyorum. En son Salı günü telefon ile görüştüğümüzde bana bunları söyleyip kapattı” diye konuştu.

İlişkili İçerik