"Tek tip kadın yaşamına saldırıdır'

Perşembe, 4 Ocak, 2018

MERSİN - Tek tip kıyafet uygulamasının yaşamlarına saldırı olduğunu belirten kadınlar, dışarıdaki kadınların hakları için mücadele edildiği gibi cezaevlerindekiler için de mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. 

Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamaları kapsamında çıkarılan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen tek tip kıyafet uygulamasına bir tepki de Mersinli kadınlardan geldi. 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Kadın Kolları Başkanı Pakize Güler, uygulamadan en çok yine kadınların etkileneceğine dikkat çekti. OHAL'in ilanıyla birlikte kadınların hem dışarıda hem de cezaevlerinde baskıya maruz kaldığını vurgulayan Güler, tutuklu kadınlara tek tip kıyafet dayatılmasının insan halklarına aykırı olduğunu belirtti.
 
‘KADIN KİMLİĞİ VE RENKLİLİĞİNE AYKIRIDIR'
 
“Tutukluların mahkemeye getirilirken tek tip kıyafet giydirilmesi yolda ve adliyede bulunan insanların hedefi haline getirecek. Dışarıdakiler, tutuklulara suçluymuş gibi bakmaya çalışacak. Bu da toplumda ayrışmayı beraberinde getirecektir” diyen Güler, kadınlara tek tipin dayatılmasının kadının rengine, özgürlüğüne ve kimliğine bir saldırı olduğunu dile getirdi. 
 
'UYGULAMAYA KARŞIYIZ'
 
Uygulamanın kim için getirildiği önemli olmadığını ne olursa olsun böyle bir yasanın karşısında durulması gerektiğini belirten Güler, dışarıdaki kadınların hakları için mücadele edildiği gibi cezaevlerinde bulunan kadınlara dayatılan tek tip kıyafete karşı da durulması gerektiğini söyledi. 
 
Uygulamanın henüz yürürlüğe girmediği halde Tarsus ve Balıkesir cezaevlerinde tek tip kıyafetin dayatıldığını ve kabul etmeyen kadınlara görüş yasağının getirildiğine dikkat çeken Güler, uygulamanın şimdiden baskıyla dayatılmasının ilerleyen zamanda baskıların daha da artacağını gösterdiğini dile getirdi. 
 
‘DERHAL VAZGEÇİLMELİ’ 
 
Uygulamanın erk zihniyetin ürünü olduğunu ifade eden Güler, şöyle devam etti: "12 Eylül döneminde de böyle bir uygulama denenmiş ve başarılı olunmamıştır. Biz kadınlar tutuklulara dayatılan tek tip uygulamasının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, bu uygulama tutukluları hedef haine getirecektir. Kadınlar olarak tek tip uygulamasından bir önce vazgeçilmesini istiyoruz” dedi. 
 
‘KADINI TEK TİPE KOYMAK DOĞASINA AYKIRI’ 
 
12 Eylül sürecinde tek tip dayatmasını dışarıdan izleyen ve yaşanan ölümlere şahit olan Sıdıka Gündüz de, o dönemde başarılı olmadığını şimdi de olmayacağını söyledi. Kadını tek tipe koymanın doğasına aykırı olduğunu dile getiren Gündüz, kamuoyuna uygulamaya karşı olmaları gerektiği yönünde çağrı yaptı. 
 
Mehtap Ersoyan da, tek tip uygulamasının tutuklular üzerinde psikolojik baskı kurmak ve yıldırmaya çalışmak olduğunu belirtti. Ersoyan, uygulamanın getirilme nedeninin insanları yıldırmak ve boyun eğmek olduğunu belirterek mücadele çağrısı yaptı.