Tekirdağ Cezaevi'ne Sürülenlere Yapılan İşkenceler

Cuma, 5 Ağustos, 2016

TEKİRDAĞ F TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU

Tekirdağ Cezaevinde 15 temmuzdan önce başlayan sürgünlerin OHAL süresince daha çok arttığı, sürgünler sırasında tutsakların ring aracında yaşadıkları ihlaller, ring aracında görevli memurlar tarafından sözlü ve fiziksel şiddet gördükleri, sevk edildikleri cezaevlerinde güvenlik gerekçesi ile görevli memurların insanlık onuruna aykırı Çıplak Arama dayatması ve bu dayatmaya karşılık veren mahpusların fiziksel şiddet ve işkenceye varan uygulamalara maruz kaldıkları tespit edilmiştir.

04.08.2016 da yapılan Tekirdağ Cezaevi ziyaretinde tutsakların tarafımıza aktardıkları:

  1. Sincan Cezaevi'nde 3 grup sevk edilmiş, sevk edilenler sevk sırasında psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Sevk edilirken eşyalarını dahi almalarına izin verilmemiştir.
  2. Tekirdağ Cezaevi'ne sevk edilenler cezaevine alınırken arama adı altında çıplak arama dayatması yapmış buna izin vermek istemeyen mahpuslar işkence görerek çıplak aranmıştır.
  3. Bir mahpus çıplak arama dayatmasına karşı geldiği için komaya sokulana kadar darp edilmiş ve revire dahi götürülmemiştir. Diğer mahpuslar tarafından baygın şekilde koğuşa getirilmiştir. Görüştüğümüz bazı mahpuslarda tarafimizca darp izi gözlenmiştir.
  4. Darp edilen bir mahpus psikolojik ilaç kullanımı raporlu iken kendisine ilaçlar halen verilmemiştir.
  5. 3 kişilik koğuşlarda 6 ve 7 kişi kalmaktadır. Koğuşlarda 3 kişilik yatak olup kalanlar yerde yatmaktadır.
  6. Sohbet ve spor ve diğer faaliyetler yasaklanmıştır.
  7. Mahpuslara yemek masası verilmemiştir. Bu yüzden yemekler yerde yenilmektedir.
  8. Sıcak su verilmemektedir. Soğuk su da belli saatlerde verilmektedir. Sayı artması nedeniyle belli saatlerde verilen soğuk su ile de duş imkanı imkansız hale getirilmiştir.

Ayrıca şubemize başvuran Mehmet Başçı ve Mazlum Dilek ile görüştüm.

Zeynep Ceren Boztoprak Topuz (İHD İstanbul Şubesi)

İHD İstanbul Cezaevi Komisyonu

İlişkili İçerik