Tekirdağ F Tipi'ndeki ölümler için suç duyurusu

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, Nihat Yılmaz'ın geçtiğimiz günlerde Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi'nde öldürülmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı ve suç duyurusunda bulundu.

Çağlayan Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında “Can güvenliğinden sorumlu olduğunuz mahpuslar hapishanelerde birer birer ölüyor... Suçlusunuz” yazılı pankart açılarak, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz!” ve “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan Sevim Kalman, Nihat Yılmaz'ın ailesine sürekli olarak işkence, kaba dayak, aşağılama ve asimilasyon uygulamalarına maruz kaldığını bildirdiğini aktardı. Kalman, durum hakkında defalarca Adalet Bakanlığı'na, savcılığa ve cezaevi yönetimine dilekçe verilmesine rağmen eziyetlerin devam ettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“01/07/2014 günü duyarlılık yaratmak ve sorunları görünür kılmak için açlık grevine başladı. Yaşadığı baskılar sonucu bileklerini kesti. Hapishane yönetimi müdahale etmek yerine 'Daha derin kes kendini öldür' diyerek dalga geçti. Baskılar arttırılarak devam etti.

Her sabah sayım bahane edilerek odası robokoplarca basılıp şiddet uygulanmaya devam edildi. 04.07.2014 günü oda değişikliği sırasında yapılan işkence sonucu ambulansla hastaneye kaldırıldığı ve raporlarının olduğu ailesine bildirildi.”

Kalman, ölüm olayının aydınlatılıp, sorumlular cezalandırılıncaya değin takiplerini sürdüreceklerini ifade etti.

"Cezaevi yönetimi tarafından öldürüldü"

Kalman'ın ardından söz alan Nihat Yılmaz'ın kuzeni Mehmet Maltepe, Yılmaz'ın cezaevi yönetimi tarafından öldürüldüğünü belirtti ve onu öldüren kişinin intihar etmesinin de olayın üzerindeki şaibeyi gösterdiğine dikkat çekti. Maltepe, başka Nihatlar'ın ölmemesi için mücadele edeceklerini belirtti.

Nihat Yılmaz'ın babası Şahabettin Yılmaz ise cezaevi yönetiminin iddialarına inanmadıklarını ve oğluna daha önce işkence yapıldığını kaydetti. İşkence vakalarının ortaya çıkmaması için oğlunun öldürüldüğünü belirten baba Yılmaz, haklarını aramaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Kardeş Mehmet Yılmaz ise Nihat Yılmaz'ın faşistler tarafından katledildiğini belirterek, başlıca sorumluların gardiyanlar, cezaevi müdürü ve jandarmalar olduğunu ifade etti.

"İntihar olayı şaibeli!"

Aile bireylerinin ardından söz alan Avukat Ruken Ballıkaya, geçtiğimiz günlerde olayı araştırmak için cezaevine gittiklerinde Yılmaz'ı öldüren kişinin intihar ettiği haberini aldıklarını söyledi. Ballıkaya, hapishanede baskılara karşı çıkan mahpuslara üzerinde sistematik bir şiddet uygulandığını, bu durumu kendilerine mahpusların ilettiğini kaydetti. İntihar olayının şaibeli bir durum olduğuna vurgu yapan Ballıkaya, aynı hapishanede 10 gün içerisinde 2 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

Basın açıklamasının ardından Nihat Yılmaz'ın ailesi ve yakınları, İHD üyeleri ile birlikte adliyeye girerek sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kızıl Bayrak / İstanbul

Kaynak: www.kizilbayrak.net