Tekirdağ Hapishanesinde İşkence Gören Tutsaklardan Çağrı

Pazar, 4 Mart, 2018

Tekirdağ Hapishanesinde İşkence Gören Tutsaklar yakınları aracılığıyla mesaj yolladılar. paylaşıyoruz:

BASINA VE KAMUOYUNA

Tekirdağ T tipi 1 nolu hapishanesi A-25 koğuşunda 26.02.18 tarihinde saat 08:15 sularında sayım için koğuşa 50ye yakın gardiyan giriş yaparak saldırmaya başlamıştır. Tutsaklarla yaşanılan arbede sonucunda 5 tutsak mazgala alınarak elleri ayaklari ters kelepcelenerek yere yaritilip darp edilmeye devam edilmiştir.

Bu 5 tutsak Umut Abay, Ali Ülgu, Hakan Karabey, Mert Avci, Ismail Kara darptan sonra elleri ayaklari kelepçeli süngerli oda denilen hücreye koyulmuştur. Bu esnada gardiyanlar tarafından esyalar toplanıp farkli koğuşa taşınmıştır.

Hücreden çıkarılan tutsaklar revir yerine yeni koğuşa götürülmüşledir. Tesadüfen görüşe giden Av. Ezgi Çakır durumdan haberdar olup 4 kişiyle görüşerek ailelere bilgi vermiştir. Umut abay, ismail kara, av. Süleyman gökten, murat topci ve ibrahim yıldız yeni acilan C-17 koğuşuna alınmıştır.

"Bilgi gelmesi uzerine direk cezaevini aradim bilgi vermediler internet sayfasinda sali sabah 09.30da görüş oldugu yazıyordu gece 4de yola cikarak Tekirdag'a gittim görüşe girdim eşim Umut abay avukatin anlattiklarini dogruladi. 1,5 saat kadar sungerli odada tutuldugunu darp edildiklerini kollarinda bacaklarinda kelepçe izlerini gösterdi boynunu ve omuzlarini oynatamiyordu. Çok agridigini kafasina tekmeler yedigini ve yeni koğuşun ahirdan bozma bir yer oldugunu cok kötü durumda oldugunu belirtti.

Kendilerine tüm gün yemek verilmedigini ekmekleri dahi olmadigini görüşe ciktiginda henüz hicbirsey yemedigini kantin listesi yazdiklarini iletti. Ali Ülgu süngerli odada 6 saate yakin tutularak tek kişilik hücreye konulmuştur. Omzunda bacaklarinda yogun agrilar olduğunu hucrenin cok kötü durumda oldugunu hicbir temizlik malzemesi olmadigini diş fırçasıyla temizlemeye calistigini, kendisinin hücrede oldugunu fakat hala belgelerde koğuşta gözüktüğünü mafya vari bir yonetimle karsi karsiya olduklarini bugünkü telefon görüşünde bizlere aktarmıştır.

Biz aileler olarak endişeliyiz suç duyurularimizi yaptik ve kamuoyu oluşturmak icinde gerekenleri yapmaya calisiyoruz Hakan karabey, Mert avci, Karip polat a-25 koğuşunda bırakılmıştır. Mert'in hayalarina vurdukları ve bir kereyle kalmadiklari Hakan'in beline ve omuzlarinq yoğun odaklanildigi, Karip'in de vucudunun belli yerlerinde morluklar olduğu telefon görüşlerinde teyid edilmiştir

Özellikle hücredeki arkadaşi ordan almak için birşeyler yapmamiz gerekli. Bu konuda destek bekliyoruz"