Temel Demirer serbest bırakılsın çağrısı

Pazartesi, 8 Ekim, 2018

Gözaltına alınan yazar Temel Demirer için basın açıklaması düzenleyen dostları “Bu rejim farklı düşüneni hain sayan bir rejimdir. En değerli aydınlarını, sanatçılarını, yazarlarını katletmediği zaman hapislerde çürütmüştür, açlığa işsizliğe, mahkum etmiştir, sürgüne zorlamıştır” dedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın geçtiğimiz günlerde başlattığı operasyon kapsamında yazar Temel Demirer, İstanbul’daki evinde gözaltına alınarak Ankara’ya getirilmişti. Halen Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan Temel Demirer için Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı düzenlendi.

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi ile Aydın ve Sanatçı Girişimi tarafından düzenlene toplantıya, yazarlar Fikret Başkaya ve İsmail Beşikçi, İnsan Harları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Selma Güngör, SES Eşbakanı İbrahim Kara, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Sekteri Metin Bakkalcı ve HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan da katıldı.

‘İlaçlarını almasına dahi izin verilmedi’

Temel Demirer’in gözaltı gerekçisinin bilinmediğini belirten Başkaya, “Gözaltı esnasında yanında yok diye ilaçlarını yanına almasına da izin verilmedi. Sonrasında kimse ile görüştürülmeden Ankara ekibine teslim edilerek Ankara Emniyeti’ne getirildi. Gözaltı üzerinden 24 saat geçmesine rağmen avukatların görüşme talebinin reddedilmesi yanında, zaruri ilaçlarını yanına almasına izin verilmemesi, hukukla, yasayla vb. değil ancak ‘gözdağı, intikam, yıldırma’ gibi arkaik güdülerle açıklanabilir” dedi. Başkaya, zaruri ilaçların Ankara’ya getirilince Demirer’e verildiğini aktardı.

Temel Demirer’in 4 Ekim günü Ankara’da bir etkinliğe katıldığının herkes tarafından bilindiğini belirten Başkaya, “O gün kolaylıkla ifadesi alınabilirdi. Ağır sağlık sorunları yaşayan Temel Demirer’in İstanbul’a dönüşü beklenerek gözaltına alınması ve tekrar Ankara’ya getirilmesi geri döndürülemez sorunlar yaratma potansiyeli taşır, riski, vebali vardır” diye konuştu.

‘Yalnız bırakmayacağız’

“Bu rejim farklı düşüneni hain sayan bir rejimdir” diyen Başkaya, şunları ekledi: “En değerli aydınlarını, sanatçılarını, yazarlarını katletmediği zaman hapislerde çürütmüştür, açlığa işsizliğe, mahkum etmiştir, sürgüne zorlamıştır. Lakin bütün bunlar özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesi verenleri caydırmamıştır, bundan sonra da caydırmayacaktır. Esasen devlet böyle bir şeydir. Kapitalizm reforma edilebilir olmadığı gibi devletle ehlileştirilemez. Onun için neyle cebelleştiğini bilmek önemlidir. Cümle alem bilmelidir ki Temel Demirer’i hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız.”

HABER MERKEZİ