TKMP Tecriti Protesto Etti

Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP), F tipi hapishanelerde devam ettirilen tecrit politikalarını ve hak ihlallerini protesto etmek için eylem düzenledi.

27 Ekim 2012 Cumartesi günü, saat 12.30'da Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen platform üyeleri, TKMP imzalı “Tecrite Son!”pankartını açarak “Tecrite Son!”, “Devrimci Tutsaklar Yalnız Değildir!”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!”, “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın!” sloganlarını attılar. Daha sonra TKMP tarafından hazırlanan basın açıklamasının okunmasına geçildi.

“F tipi hapishanelerde tutsakların en temel insani halkları ve talepleri tecrit politikasında ısrar edilerek yok sayılıyor, keyfi uygulamalarla tecrit daha da boyutlandırılmak isteniyor. F tipi tecrit hapishaneleriyle 11 yılı aşkın bir süredir devrimci tutsaklara dayatılan kimliksizleştirme, teslim alma ve katletme politikası hızından bir şey kaybetmeksizin sürdürülüyor.” diyerek açıklamaya başlayan TKMP sözcüsü, tecrit saldırısının ortaya çıkardığı bilançodan bahsetti. Ekim ayında “Örgütsel iletişim”, “örgütsel amaçlı haberleşme” vb. gerekçelerle tutsakların gönderdiği ve tutsaklara gelen çok sayıda mektup ve faksın keyfi bir şekilde verilmediğini ya da karalanarak okunamayacak hale getirildiğini ifade eden sözcü,  tutsakların bu keyfi uygulamaları konu ettikleri dilekçelerin ise kaybedildiğini, ya da reddedilerek sonuçsuz bırakıldığını açıkladı.

Açıklamada hasta tutsakların durumundan da bahsedildi ve “Tutsakların en sık karşılaştıkları hak ihlallerinden biri de tedavi hakkının engellenmesidir. Hastalığı ilerlemiş ve durumu ağır olan tutsaklar ölüme terk edilerek tahliye edilmemektedirler. Hücrelerde yaşamını tek başına sürdüremeyecek durumda bulunan hasta tutsaklar tek kişilik hücrelerde tutulmakta ve böylelikle ölüme davetiye çıkarılmaktadır.” denildi.

Son süreçte F Tipi hapishanelerde devam eden açlık grevlerine de değinilen açıklamada şunlar söylendi:

“Türkiye Hapishanelerindeki binlerce tutsağın 12 Eylülden bugüne devam ettikleri süresiz açlık grevinde, TC Devleti tutsakların taleplerini dikkate almak yerine birçok hapishanede açlık grevindeki tutsaklara temiz su, şeker, tuz ve B1 vitamini vermeyi de kesip direnişteki tutsaklara hücre cezaları veriyor. Açlık grevinin 40’lı günlerinde olan tutsaklarda kanamalar başlamasına rağmen devlet, açlık grevindeki tutsakların taleplerini görmezden gelmeye devam ediyor ve kendine yakışır bir biçimde işkencesini boyutlandırarak sürdürüyor.”

100 kişinin katıldığı basın açıklaması sloganlarla son buldu.

Kaynak: halkinsesitv.com