TKMP’dan Açıklama: Ellerinizi Çocuklarımızın Üzerinden Çekin

Hapishaneler bir nevi düzenin aynasıdır ve hapishanelerde yaşananlar ise düzenin insana bakış açısının yansımasıdır. Düzenin yani faşizmin insana bakışını daha net olarak görebilmek için hapishanelerde yaşananlara, F Tiplerine, uygulamalara, keyfiliklere daha yakından bakmak gerek ve görmek gerek... Ve faşizmin çocuklara bakış açısını görebilmek için son dönemlerde Sincan Çocuk Hapishanesi'nde yaşanan ve basına yansıyan “işkence” olaylarına bakmak gerek.

Bilindiği gibi 2012 yılında Pozantı'da Çocuk Hapishanesi'nde çocuklara tecavüz ve işkence edildiğinin ortaya çıkmasıyla yoğun bir kamuoyu oluşmuş ve faşizm kendi hukukunu uygulayarak faturayı yine mağdur olan çocuklara kesmiş, işkenceye ve tecavüze maruz kalan çocukları sürgün etme yoluna gitmişti. Bu çocuklardan bir kısmı Sincan Çocuk Hapishanesi'ne sürülmüştü. Sürülen bu çocuklardan bir kısmının burada da işkence ve şiddete maruz kaldığı yakın tarihte ortaya çıkınca fatura yine bu çocuklara çıktı ve Maltepe ve Şakran'a sürüldüler. Faşizmin bu keyfiliklerini, işkenceciliğini protesto etmek için; aralarında TAYAD'lı Ailelerin de olduğu Ankara Tecrite Karşı Mücadele Platformu Güven Park'ta Adalet Bakanlığı Ek Binası yanında haftalık olarak yaptıkları eylemlerini bu hafta Sincan Çocuk Hapishanesi'nde yaşananlara ayırdılar. 14 Ocak Salı günü yapılan eylemde Çocuklara yapılan bu işkencelerin ve keyfiliklerin takip edileceği ve çocuklarımızın faşizmin eline bırakılmayacağı, çocuklarımıza yaşatılan tüm bu işkencelerin ve tecavüzlerin hesabının sorulacağı belirtildi.

Eylemde “İŞKENCE YAPMAK İNSANLIK SUÇUDUR. ELLERİNİZİ ÇOCUKLARIMIZIN ÜZERİNDEN ÇEKİN" yazılı pankart açılarak, "ÇOCUK TUTSAKLAR SERBEST BIRAKILSIN - İNSANLIK ONURU İŞKENCEYİ YENECEK – TECRİT İŞKENCEDİR TECRİTE SON – HASTA TUTSAKLAR SERBEST BIRAKILSIN – DEVRİMCİ TUTSAKLAR ONURUMUZDUR" sloganları atıldı.

Kaynak: halkinsesitv.com