Trans Tutsak Esra'dan yeni mektup var

(Trans mahpus Esra'nın bir arkadaşımıza yolladığı yeni mektubu yayınlıyoruz. Menemen T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen trans mahpus Esra rızası dışında ‘tekli oda’da tutuluyor, tacize uğruyor, dilekçeleri işleme konmuyor, yazdığı mektuplar engelleniyor. Cezaevi’nin tecrit gerekçesi ise: ‘cinsel eğilim farklılığı!”)

Merhaba

Satırlarıma başlarken selam eder, ellerinden sıkar, hasretle sarılırım. Nasılsın, iyi misin? Umarım iyi ve sağlıklısındır. Sen de beni sorarsan sizlerin destekleri sayesinde daha iyiyim. Her ne kadar sürekli tek başıma mücadele etmekten yorulup hayattan vazgeçmiş olsam da şimdi sizlerin destekleri sayesinde hayata daha sıkı tutunmaya çalışıyorum. 12 yılı bitirdim, 13. yıla girdim. Tek başıma mücadele ettim. 1,5 yıl önce bir arkadaş sayesinde gazeteyle tanıştım, sesimi duyurmaya çalıştım. O röportajda okudukların sadece bir kısmı, o da küçük bir kısmı.

(…)

Yakında kitabımı çıkaracağım, hayatımı kitap haline getireceğim. Orada, bu ilkede trans bireylere neler yaşatıldığını, geniş açıdan bütün hayat hikâyemi yazacağım. Umarım okuyanların psikolojisi bozulmaz.

Televizyonda haberleri seyrediyorum. Dışarısı çok kötü durumda. Doğunun durumunu İMC TV’den izliyorum içim parçalanarak. Elim kolum bağlı kahroluyorum ama ne diyeyim… Hele bir de her gün 1-2 tane kadın cinayeti haberi… daha da kahroluyorum. Bu gidişe bir dur diyecek kimse çıkmayacak mı, çürümüş bozuk düzeni değiştirecek birileri çıkmayacak mı diye kendime sormadan yapamıyorum. Bir de cevabını bulabilsem…

Bu dört duvar arasında kimsesiz parasız kalmak benim belimi büküyor. Paran yoksa kimse bir iğne vermez, bir bardak çay vermez. 8 yıldır hep boncuk, el işi yaparak geçimimi sağladım. Artık onu da yapamıyorum, alışveriş yasak burada.

(…)

Neyse, başını ağrıtmayayım dertlerimle. Kendine iyi bak.

Sevgiyle, sağlıcakla, dayanışmayla kal.

Sevgi, saygı, selamlar.

Esra

Her batan güneş, yeniden doğmaya mahkûmdur.

Güzel günlerde görüşmek dileğiyle, mutlu yıllar.

Adres: T Tipi Kapalı Cezaevi

A Blok Hücre 18

Menemen, İzmir

Salih Arıkan (Esra)