Türkiye Gazeteci Hapsetmekte Dünyanın 10. Ülkesi

Türkiye Gazeteci Hapsetmekte Dünyanın 10. Ülkesi

CPJ’ye göre Türkiye, en çok gazeteci tutuklayan ülkeler açısından Çin, İran, Eritre, Etiyopya, Vietnam, Mısır, Suriye, Miyanmar ve Azerbaycan’dan son geldi. Dünyadaki tutuklananların yüzde 60’ı “terör”den...

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), dünyada tutuklu gazeteci sayısının geçen yıla göre 9 artışla 220’ye ulaştığını bildirdi.

Merkezi New York’ta olan örgüt, Çin, Etiyopya, Miyanmar ve Mısır gibi otoriter ülkelerin etkinlik göstermeye başladığı 1990’lardan beri en yüksek ikinci “tutuklu gazeteci” rakamına ulaşıldığını duyurdu.

Türkiye “en çok tutuklayan” onuncu

2012 ve 2013 yıllarında Türkiye’yi “Gazeteciler için dünyanın en büyük cezaevi” olarak nitelendiren CPJ, bu yıl yedi gazeteciyle Türkiye’yi, en çok gazeteci tutuklayan ülkeler arasında Çin, İran, Eritre, Etiyopya, Vietnam, Mısır, Suriye, Miyanmar ve Azerbaycan’dan sonra saydı.

Ancak CPJ, basın bildirisinde, 14 Aralık’ta Zaman gazetesi yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu başkanı Hidayet Karaca’nın dizi senaristleri ve polis görevlileriyle birlikte “hükümet karşı komplo” iddiasıyla gözaltına alındığını da hatırlattı.

CPJ verileri

Dünyada tutuklanan 220 gazeteciden 132’si, yani toplam tutuklamaların yüzde 60’ı, yıkıcılık veya terörizm gibi devlete karşı suçlar kapsamında yaşandı.

Tutuklananların yüzde 20’si, yani 45 medya temsilcisiyle ilgili açık ve somut bir gerekçe dahi belirtilmedi.

Tutuklanan gazeteciler içerisinde 119’u, online gazetecilerden oluşuyordu. 83’ü yazılı basın, 15’i radyo, 14’ü de televizyon kuruluşlarında çalışıyorlar.

2014’te tutuklananların yaklaşık üçte biri, yani 67’si, parça başı çalışan gazetecilerden oluştu. Geçen yıl durum aşağı yukarı aynıydı.

Tutuklu gazetecilerin sayısı Eritre, Etyopiya, Çin, Bangladeş, Tayland, Azerbaycan, Bahreyn, Mısır, İsrail, İşgal altındaki Filistin topraklarında ve Suudi Arabistan’da artış gösterdi.

Kamerun, Svaziland, Meksika, Küba, Miyanmar ve Belarus, geçen yıl tutuklamaya başvurmazken 2014’te gazeteci tutuklayan ülkeler arasında yer aldı (EÖ).

Kaynak: www.bianet.org