Tutsak Barış Annesi’nin hapishanede sağlık durumu kritik

Perşembe, 6 Temmuz, 2017

İSTANBUL – Hasta tutuklu Barış Annesi olan Meryem Soylu’nun hastalığına dikkat çeken kızı Emine Kaya, cezaevi koşullarından dolayı annesinin hastalıklarının arttığını belirterek, serbest bırakılmasını istedi.
Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 2011 yılında tutuklanan ve 12 yıl hapis cezasına çaptırılan 58 yaşındaki Barış Annesi Meryem Soylu, ağır hastalıklarla boğuşuyor. Batman M Tipi, Diyarbakır E Tipi, Sincan Kapalı Kadın Cezaevi ve son olarak Gebze M Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne sevk edilen Meryem’e ilişkin bilgi veren kızı Emine Kaya, kalp, tansiyon, bronşit ve mide hastalıkları bulunan annesinin cezaevi koşullarında daha da ağırlaştığını kaydetti.

‘Annemi kelepçeli tedavi ettiler’

Meryem’in defalarca hastaneye kaldırıldığını ve cezaevi idaresinin kendilerine herhangi bir bilgi vermediğini aktaran Emine, “Annem 2015’te safra kesesindeki taşlar yüzünden Darıca Farabi Hastanesi’ne kaldırıldı ve ameliyat edildi. Ameliyat sonrası annemi hastanenin bodrum katında havasız, gün ışığının girmediği rutubetli bir ortamda yatağa kelepçelenmiş bir şekilde tedavi ettiler” dedi.
Ne hastaneler ne de cezaevi idaresinin hasta tutukluların durumlarıyla ciddi bir şekilde ilgilenmediğini ifade eden Emine, Darıca Farabi Hastanesi’nde annesinin acı içinde kıvrandığı halde yanı başında bulunan kadın polisin herhangi bir şekilde doktora haber vermediğini söyledi. Annesinin hastalığından kaynaklı cezaevinin verdiği yemekleri yememesi gerektiği halde zorla verildiğinin altını çizen Emine, verilen yemeklerle annesinin rahatsızlığının daha da arttığını dile getirdi.

Haklar engelleniyor!

Annesinin Sincan’da 2 yıl boyunca tek başına bir hücrede tutulduğunu hatırlatan Emine, “Sincan’dayken yılda bir defa tek görüşüne gidebiliyordum. Görüşe gittiğimde de bir saatlik görüş hakkı olmasına rağmen sadece 10 dakika görüştürdüler bizi” diye konuştu.

Annesinin sevk edildiği her cezaevinde tutuklular üzerinde yoğun baskıların olduğunu dile getiren Emine, Gebze Cezaevi’nde bulunan kadın tutukluların birçok sosyal haklarının engellendiğini belirtti.

Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunan Emine, tüm hasta tutukluların serbest bırakılıp, tedavilerini sürdürmelerine imkan tanımasını istedi.

İlişkili İçerik