Tutsak karikatürist Barış İnan'dan mektup var

“19 Aralık sonrası getirildiğimizde tek hapishane vardı. Ortalık böcek doluydu. Çekirgeden, böcekten volta atamazdık. Bir sürü peygamber devesi gelirdi. Neler neler. Şimdi binlerce kişilik şehir oldu. 2 F, 2 T, 2 Açık, lojmanlar vs koca kent. İki yıldır Peygamber devesı göremedik böcekler azaldı. Çekirge çok az geliyor. Örümcekler besin sıkıntısı çekiyor düşün artık. “

Barış İnan

2 No’lu F Tipi B-2-5-64 PTT Cezaevi Şubesi

Kocaeli.        

***

Merhaba Adil arkadaş

İyi olmanız dileğiyle . Tanrı'ya şükürler biz iyiyiz “Günlüğünü ve ilkbaharı aldık teşekkür ederim. Çıkınca beni o fotoğrafı çektiğin yere götürecek misin? Ah doğa ah. İnsan doğayı ne çok özlüyor betonun içinde. Hani şehrin göbeğinde olsak eskisi gibi, neyse dağın başındayız, dağdan habersiz, doğanın içerisindeyiz, doğadan habersiz. Gerçi buranında doğası bozuldu. 19 Aralık sonrası getirildiğimizde tek hapishane vardı. Ortalık böcek doluydu. Öyle böyle değil.. Çekirgeden, böcekten volta atamadık. Bir sürü peygamber devesi gelirdi. Neler neler. Şimdi binlerce kişilik şehir oldu. 2 F, 2 T, 2 Açık, lojmanlar vs koca kent. İki yıldır Peygamber devesı göremedik böcekler azaldı. Çekirge çok az geliyor. Örümcekler besini sıkıntısı çekiyor düşün artık.

Geçeyim günlük mektuba. Fransa 24'ten Artı Tv'den haber dinleyip kanal kalmadı diyorsun! Sana kalmadıysa biz ne yapacağız. Bize onlarda yok. Artık haber görmek ümidiyle rüyaya yatıyoruz.

(…)

Birde nedir bu OHAL yakınmalarıJ) Anlamadım. Sanki memleketin şu halini bu halini yaşayacaktınız . Totemin lütfu 15 temmuz darbe girişimi olmasa ben şimdi havasız karanlık 10 m ilk hücrede olacaktım yalnız başıma. Totemin şükür darbe girişimi olduda hapishaneler tıklım tıkış oldu bizde üç ağırlaştırılmış bir arada aydınlık ferah hareketli bir ortama geldik. O yerleri dar gelesice darbeciler başarılı olsa gelip beni üçlüye koyacaklar mıydı? Hiç sanmıyorum. Duvarın dibine dizilme ihtimali bile olabilirdi. İki senedir kimde var bendeki keyif. Kimsede yok. Onun için kıskanıyorsunuz. Dışardasınız ve her an tutuklanma ihtimaliniz var benim ? Benim yok. Daha ne isterim’ki. Gelmesin rahatlar gelirse beni yine hücreye kapatacaklar. Yazık değilmi bana.

Sevgili Adil arkadaş peki sen beni takip ediyor musun feysten. Her çizimimi postalamam zor.  Posta masraflarını en iyi sen bilirsin. Bu ohal'den tek şikayetim posta parası. Hapishanelere mektup yolluyoruz pullu çoğuna ulaşmıyor ya da bazılarına diyelim. Neyse şikayet etmek yok. Ayda 60 - 70 lira fazla posta parası hücre mi dersen ebetteki posta parası derim. Şikâyet etmek yok her şey çok güzel. Yaşasın aşırı ileri demokrasi.

Adil Arkadaş bana müsaade. Kendinize özellikle de ufaklığa iyi bakın. Herkeslerse selâmlar. Sağlıcakla, umutla, dirençle ama ille aşkla kalın. Görüşmek ümidiyle.

Sevgilerimle Barış.

Barış İnan

2 Nolu F Tipi B-2-5-64 PTT Cezaevi Şubesi Kocaeli.

İlişkili İçerik