Tutsak Karikatürist Cemel Bozkurt'tan mektup var

“Gecikmeli de olsa teşekkür ederim, kitaplar için. “Duvarları Delen Çizgiler” kitabı ile toplam 6 kitap elime geçti. Emekleriniz için teşekkürler. Çizimlerin kitaplaştırılmasını beklemiyordum doğrusu, çok hoş bir sürpriz oldu. Boyutunun küçülmesinden midir, grafik ayarından mıdır o küçük çizimlerin rengi çok hoşuma gitmişti. Burada boya sıkıntısı yaşadığımızdan istediğimiz doygunlukta boyayamıyoruz çizimleri. Her nasıl müdahale ettiyseniz, elinize sağlık, güzel olmuştu.”

CEMAL  BOZKURT. 2 NOLU F TİPİ A.İ:139. TEKİRDAĞ

***

21 Aralık 2020

GECE SEFASI

Akşam erken iner mahpushaneye.

İner, yedi kol demiri,

Yedi kapıya.

Birden, ağlamaklı olur bahçe.

Karşıda, duvar dibinde,

Üç dal gece sefası,

Üç kök hercai menekşe…

‘Akşam Erken İner Mahpushaneye’ şiirinden, sf 23

 

Merhaba Adil Hocam,

            İçten, coşkulu selamlar gönderiyorum. Nasılsınız hocam? Dilerim bir yaramazlık yoktur. İyi olmanın ve iyi kalmanın daha da güçleştiği zamanları yaşıyoruz.

            Bizler de fena değiliz. Sağlık, moral yerinde çok şükür; her şeye rağmen… Elbette sizin kulağınıza da gelen zorlaşan tecrit koşulları gittikçe sıkıntılı haller almaya başladı ama buralarda iyi kalmak da bir direniş vesilesi olunca, o sıkıntılara farklı yaklaşıyoruz haliyle.

            Gecikmeli de olsa teşekkür ederim, kitaplar için. “Duvarları Delen Çizgiler” kitabı ile toplam 6 kitap elime geçti. Emekleriniz için teşekkürler. Çizimlerin kitaplaştırılmasını beklemiyordum doğrusu, çok hoş bir sürpriz oldu. Boyutunun küçülmesinden midir, grafik ayarından mıdır o küçük çizimlerin rengi çok hoşuma gitmişti. Burada boya sıkıntısı yaşadığımızdan istediğimiz doygunlukta boyayamıyoruz çizimleri. Her nasıl müdahale ettiyseniz, elinize sağlık, güzel olmuştu.

            Ne yazık ki o kitapların ardından yenilerini alamadık. Kota dayatması var. Kafalarına göre sınırlar belirliyorlar işte! Bildiğiniz mahpus halleri… Yeni kitap alabilmek için eldekileri çıkartmamız isteniyor. Elbet böyle devam ettiremezler sür git. Bir yerden değişecek yeniden bu koşullar.

            Sergi için beden çizim istemeniz ne iyi olmuş. Bu sayede biraz daha çizim yapmış, dergimize göndermiştim (Meşale dergisi). Hiç hesabımda yoktu fakat artık bu üretime daha ciddi el atmaya çalışıyorum. Tabi öncelikler, yükümlülükler nedeniyle yeterli zaman ayıramıyorum fakat fırsatını da kolluyorum; bir boşluk yakaladığımda karalamaya başlıyorum sayfaları.

            Hocam, yeni yıla girdik, giriyoruz. Hepinize, siz ve sevdiklerinize kutlu olsun. Ezilen yığınların salgın bahanesiyle daha fazla ezildiği, mülteci dramlarının, kadınların katliamlarının tırmandığı bir yıl oldu. 2021’in bu gidişata dur diyecek devrimci adımlar atmamıza vesile olması dileğiyle hepinizi selamlıyor, saygı ve sevgilerimi gönderiyorum. Kendinize iyi bakın.

Umut ve Dirençle…

CEMAL  BOZKURT

2 NOLU F TİPİ A.İ:139

TEKİRDAĞ