Tutsak Müzisyen Ufuk Kurtulmaz'dan mektup aldık

Tarih: 
Perşembe, 16 Şubat, 2017

“Gönderdiğiniz kitaplar için ayrıca teşekkür ediyor fakat KHK diye yaşamı dışarıda olduğu gibi burada da Anayasal hukukla bağdaşmayan rejiminin yarattığı tahribatlar sonucu elime geçmediğini belirtmek isterim. İçeride yaşanan süreci ve uygulamaları anlatmakla geçirmek istemiyorum mektubumu ama bir 12 Eylül’ün günümüze uyarlanmış hali denebilir.”

UFUK KURTULMAZ M Tipi Kapalı C.İ.K A-7 Odası ERMENEK/KARAMAN

 

Merhaba Hocam, Öncelikle sizi, eşinizi ve güzel çocuk Öykü’yü düşünsel özgürlüğümün, fiziksel tutsaklığıyla bütün devrimci duygularımla selamlarım. Bir yıldır süren tutsaklığım içerisinde yaşanan bütün baskılara karşı sürdürdüğümüz direnişten selam ederim.

 

Koşul ve imkânların darlığı, yarattığı zorluklar dışarıdan bilindiği gibi her yerde kendini dayatıyor. Gönderdiğiniz kitaplar için ayrıca teşekkür ediyor fakat KHK diye yaşamı dışarıda olduğu gibi burada da Anayasal hukukla bağdaşmayan rejiminin yarattığı tahribatlar sonucu elime geçmediğini belirtmek isterim.

 

İçeride yaşanan süreci ve uygulamaları anlatmakla geçirmek istemiyorum mektubumu ama bir 12 Eylül’ün günümüze uyarlanmış hali denebilir. Yaşanan sürecin politik değerlendirmesi öncesi ve sonrasıyla da gelişmelerin ne şekilde seyredeceği sinyalini veriyor, planlı ve bir o kadar da 100 yıllık bir projenin sonucu ya da diyalektiğin bir cilvesi misali yaşanan bu süreç kaçınılmaz olarak insanlığın kurtuluşuna götürecek zihni temiz, mutlu, sevgi dolu bir geleceği ileri kuşağa miras olarak bırakacaktır. İnatla, bıkmadan, usanmadan, kararlı ve istikrarlı olan bir mirasın evlatlarıyız. Bedel vermeyi, alnı ak, başı dik, onurlu birer neferin iz sürücüleri olarak iyiye, güzele ve doğru olana sevdalıyız.

 

Biraz kendimden bahsetmek gerekirse; Dolu dolu, her anı verim olarak geçirmeye çalışıyor, bol bol kitap okuyor ve burada yapılan en iyi işi yani yazmaya çalışıyorum. Bu benim 3. Cezaevi deneyimim ama bu dönem ki süreç tahmin edildiği gibi insanlık dışı. Burada nur topu gibi bir hastalığım oldu maalesef; Kalp ve tansiyon ama iyiyim ve iyiyiz. Zamanımız klasik ve bir o kadar verimli. Zaman zaman ben bağlama çalıyor, arkadalar türkülerle eşlik ediyor. 6 duruşma gördüm ama tahmin edildiği üzere asılsız suçlamalarla ertelemeci bir süreç bu da en güzeli, hemen hemen her yerden bol bol mektup almak daha diri tutuyor. Davanın kararlılığında bir başka emin hissettiriyor insana.

 

Günün bir bölümünü onlara cevap vererek geçirmek ayrı bir güzel, Mersin’den birçok arkadaşla aynı cezaevini paylaşıyor, yine aynı sebepten bütün cezaevlerinde her arkadaş gibi diz boyu mağduriyetler sürüp gidiyor. Facebook paylaşımları bahane edilerek 302. 314 ve 215. Maddelerden yargılanmak akıl işi değil. Anayasa’da yeri olmamasıyla birlikte AİHS, İHEB’ de de tutar hiçbir yanı yok, almak istediler ve aldılar gerisi bahane. Mümkün mertebe süreci buradan takip etmeye, dışarıda olup bitenden haberdar olmaya çalışıyoruz.

 

Yolladığın kitapları almak için itiraz yazdım, umarım elime geçecektir, tekrar çok teşekkür ediyor bunu mektubumla iletmek sizin şahsınızda bütün yoldaş ve arkadaşlara bütün devrimci duygularımla düşünsel özgürlüğümün fiziksel tutsaklığıyla merhaba…

 

UFUK KURTULMAZ

 

Gorülmüştür notu: Fotoğrafta görülen insanlardan +2ü tutukludur. sağ baştaki Ufuk Kurtulmaz'dır. yanında Akdeniz Belediye eş başkanı Yüksel Mutlu şu anda Tarsus C tipi kadın hapishanesindedir. sol başta Ali Tanrıverdi, İHD Mersin şube başkanıdır. Ermenek hapishanesindedir. OHAL'den sonra tutuklanmışlardır.

İlişkili İçerik