Tutsak Seyit Oktay'dan bir kitap değerlendirmesi: KIZIMA MEKTUP

KIZIMA MEKTUP

Yaşar İldan'ının El Yayınlarından ikinci şiir kitabı 'KIZIMA MEKTUP' yayınlandı. El emeği,göz nuru,yürek vurgunu şiirlerle kalbimize,özgürlüğe ve devrime selam duruyor.

Bizzat emek ve aşkla örülmüş bir hayatın kavi yolcusu,özgürlük sevdalısı şiirleriyle isyanı ve kavgayı haykırır.Mücadele adına geçmediği,atlamadığı badire kalmamış,sevgiyi eksik etmemiş imgelerinden.Hiç gocundamadan yüksek perdeden devrim salık verir haykırışlarıyla zaten kitabını ve şiirlerini adadığı ''Roboski,Rojava,Taksim Gezi ve Soma'da yaşamını yitirenlere'' notuyla nehri ve ulaştığı denizi bize göstermektedir.

Biliriz Edebiyat'ın en ağır işçiliğidir ''Şairlik',' hele bir de serde devrim ateş,özgürlük sevdası,kavga özlemi varsa imgelerini tutabilene aşk olsun,lafı uzatmadan şiirleriyle anlatacağım Yaşar İldan'ı ve El Yayınlarından yayınlanan''KIZIMA MEKTUP'' şiir kitabını.Sezai Sarıoğlu'nun önsözüyle başlar.Artık yıldızlardan imgeler yağar üstünüze.Kim itiraz edebilirki şiirlerin gökyüzünde yıldızlara asılı birer yürek levhası olduğuna.Yaşar İldan'ın yürek levhasında yazılanlarına gönül kabartılmalı o zaman.İspanya'nın Valdemora Hapishanesinden ciğerinin bir parçası ASME'sinin yüreğine seslenirken,aslında tüm topluma uzanır.Umudu,kavgayı,direnmeyi,dayanışmayı,hayatı salık verir.Daha ilk adımda ''Damlalar'' şiiriyle Rojava şiiriyle Rojava Direnişini selamlar.Artık bir isyan,devrim,aşk ve kavga tufanıdır Yaşar İldan.

Dere olur akar durur.Şiirler o dar kardeşlerine/aşka ve yoksulların umuduna.Bir kere süvarisi olmuştur rüzgar kanatlı şiir atlarının.Kah Lice'de ''Rozelin''dir.Kah Gezi'de dalğalanır kelamı şiir tadında.Bir ''Aşiti'' (Barış) düşü kurar şiirle.Kim yıkabilirki şiirleri ve düşleri,anlında kavga işareti taşıyan hayalleri ?Bellidir yüreğine dokunmuştur İstanbul'da direngen yüreklerin sergilediği özgürlük mücadelesine yad ellerde imgeler fırlatmak.Nede olsa ömrünün en delişmen zamanlarının hatıraları hala o şehirdedir.

Hangi şiire baksam ''Direnen Onur'' hangi yana dönsem yüzünü ''Kavga Zamanı'' şiirleriyle selamlar seni. Tutabilene aşk olsun Yaşar'ı. Eril zihniyeti sorgular. F-tipler dail tüm hapishane hücrelerinde direnenleri selamlar yürek sıcaklığı,dost yüzüyle. Ateşin ve Güneşin Ülkesin'de ''Söze Dair'' arayışlar sergiler. Munzur'a akar imgeleriyle,bir anda bir çiçek tufanı başlar ''Berf ü Gül''şiiriyle. İşte fırtınanın koptuğu yerdeyiz; ''İstiridye'nin içindeki söz'' şiiri düşer yıldızlardan,durulur mu ''Alınteri'ne uzanır direnen emekçilere de. Ölümle özgürlük arasındaki diyalektiği ''Karer Şehitleri'' şiirinde.Her devrimcinin illaki yoluna düşen ''Sorguyu'' sorguda direnmenin zaruriyetini imler,kelimeleriyle acıları şiirle paylaştırır.Ve ' LE LO WANE'' şiiriyle. ''Dokun kalbine aşkın diliyle imgelediği kitabının birinci bölümünü tamamlar.

Ben ''bab'' diyorum Yaşar İldan ikinci bölüm demiş kitabında.Yeni bir yolculuk,yeni şiirler,yeni zamanlar,kavgada yıldızlaşanlar albümü gibi sıralamış şiirlerini,anılarını bize direnç kaynağı yapanlara.Kavgası burnunda çiçek güzelliğinde duran,dünyanın en güzel çocuklarından birinden bahseder ''BERKİN'' Berkin ve yoldaşlarının resmi vardır giriş kapagında''deli dalgalar akar/sınır tanımaz sularından koşar/damlalar/''bu kadar kısa,bu kadar öz,ama çok anlatır ''Berkin'i''..Berkin'in silüeti geçip gitmeden ''Madımak'a'uzanır;ateşin güllerini selamlar. Lice ufukta kızıl bir şafak parladığında 'Diren Lice''der '' Ethem Sarısülük, Kazım Koyuncu'ya hasılı şiire ve kavgaya ışık düşüren bütün yıldızlara bir bir imgeler bahşeder. Nefesi kesilmeden ''SERKAN TOSUN'' daha nicelerine açar şiirlerin kollarını. Bir de bakmışsın otuz dört yıldız düşmüş sayfalarına ''Roboski'de'' ve kalbimizin üç yangını ''SE JİN'' akar imgelerinden ''Sakine'ye' Fidan'a''Leyla'ya'' devrim ve özgürlük sözü verir. Devrimin her tonu vardır şiirlerinde. Bitti dediğiniz yerde Soma'nın kara zindanlarında canveren üçyüzbir madenciye saygı duruşundadır..

Yaşar İldan'ın şiirlerinde durmayan kar.......

Hayat devam ettikçe hayal,hayal devam ettikçe şiir,kavga devam ettikçe özgürlük direnişi akacaktır.kalplerde,zihinlerden dünyaya.Ta ki dünya yaşanabilir özgür ve paylaşımcı bir yer olana dek.Ta ki ''yer yüzü aşkın yüzü olana dek. ''Ben beğenerek ve emeğe saygıyla okudum Yaşar İldan'ın ''KIZIMA MEKTUP'' başlığı altında toplağı şiir kitabını. Siz de okuyunca büyük emeklerle yaratılmış şiirlerin yazarı emekçi Yaşar İldan'nın şiirlerini beğeneceksiniz....

SEYİT OKTAY
E-TİPİ CEZAEVİ.D/13
ÜMRANİYE
İSTANBUL