Tutsak Yazar Ayhan Kavak Bandırma Hapishanesindeki Gelişmeleri Yazdı

Tarih: 
Pazartesi, 12 Haziran, 2017

“Ben de/bizler de iyi olmaya, ayakta kalmaya çalışıyoruz. Elbette biraz olsun sevinç duyulacak gelişmeler de oluyor. Bu sevinç Nasrettin Hoca’nın eşeğini bulma sevincine benzese de bana/bize ilaç gibi geldi… Aylardır dışarıdan adımıza gelen kitap ve dergileri vermiyorlardı, yassak denilerek. Geçen haftadan itibaren vermeye başladılar.”

AYHAN KAVAK

1 No’lu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu A -12

Bandırma- Balıkesir

 

29.05.2017

Kekê Adil Hocama,

Selam, sevgi ve saygılarımla merhaba…

Yeniden bir mektup ve yanında şiir eksenli kısa bir yazıyla konukluğuna geleyim dedim. Ne zaman başlayacağı netleşmese de eli kulağında bir aylık mektup cezamıza yakalanmadan ulaşmaya çalıştığımdan aceleyle kotardığım bir yazı oldu.

Gene değerli Kekême ve Görülmüştür emekçilerine iş yükü çıkardım iyi mi! :) Ne yazık ki bilgisayarda yazma olanağımız yok. Gelecekte, eğer olacaksa, olağan koşullarda bilgisayar kullanma temennisinde bulunmaktan gayrı elden bir şey gelmiyor. O zamana değin değerli Kekêmi ve Görülmüştür emekçilerini rahatsız etmeye devam edeceksem de affınıza sığınarak yapacağım…

Ben de/bizler de iyi olmaya, ayakta kalmaya çalışıyoruz. Elbette biraz olsun sevinç duyulacak gelişmeler de oluyor. Bu sevinç Nasrettin Hoca’nın eşeğini bulma sevincine benzese de bana/bize ilaç gibi geldi… Aylardır dışarıdan adımıza gelen kitap ve dergileri vermiyorlardı, yassak denilerek. Geçen haftadan itibaren vermeye başladılar. Daha ne olsun? Elde-avuçta okuyacak kitap kalmamıştı. Adıma yollanan epey birikmiş kitap ve dergileri toplu olarak verdiler. Hangi birinden başlayacağımı şaşırdım :) Arada şiir kitapları da var, sağ olsun kadim dostlarım sürpriz yapıp bir dolu kitap yollamışlardı. Cephaneliğimizi yeniden doldurduk bu vesileyle :)

Gazetede değerli Kekêmin kitabının yayımlandığını da okudum. Gerçekten çok sevindim. Daha nice nice verimlere. Aile bana da yollamış olduğunu söyledi. Henüz elime ulaşmış değil. Şimdilik kitap üzerinde yasak kalksa da gelenlerin verilmesi yine zaman alıyor. Tabii bazı kitapları da kitap kapaklarından dolayı vermediler :) En azından bana öyle dendi. Örneğin Fehim Taştekin’in “Rojava Kürtlerin Zamanı” ve Yasin Doğan’ın “Rojava Bir Demokratik Özerklik Deneyimi” kitapları bandrollü ve ‘Kültür Bakanlığı’ izinli olsa da verilmeyeceğe benzer. Anlamadım kapakları niye öyle yassak ve illegal bayrakları barındıran fotoğraflarla süslerler :)

Bu üzre ben de içeriğini okumaktan mahrum kaldım. Acaba kapağını yırtıp mı alsam? Henüz karar vermiş değilim.

Tülin hevale, Görülmüştür emekçilerine ve tüm duyarlı yüreklere canı gönülden selamlar…

Başarı ve esenlikler diler, saygılarımı sunarım…

Ayhan Kavak