Tutsak yazar Murat Türk'e işkence: Özellikle parmaklarına zarar veriyorlar

Aralarında Yazar Murat Türk’ün ve Erd. Agron’un* da bulunduğu dört politik mahpusun, Ödemiş Hapishanesinden Şakran Hapishanesine sevk edilirken çıplak aramaya maruz kaldığı, vücutlarında darp izleri olduğu öğrenildi. 

İzmir’de Ödemiş Hapishanesinden Şakran Hapishanesine sevk edilen mahpuslar, işkence gördüklerini ve çıplak aramaya maruz kaldıklarını iletti.

Yazar Murat Türk’ün kardeşi Bilal Türk konuya ilişkin PİRHA’ya konuştu.

Ağabeyinin 25 yıldır mahpus olduğunu ve daha önce de birçok kez farklı hapishanelere sevk edildiğini belirten Türk, “Ağabeyimi keyfi nedenlerle defalarca sürgün ettiler, ağabeyim defalarca işkence gördü” dedi.

“AĞABEYİMİN ÖZELLİKLE PARMAKLARINA ZARAR VERİYORLAR”

Türk konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ağabeyim 25 yıldır haksız yere tutuklu, cezaevlerinin kötü koşullarından dolayı birçok rahatsızlığı var, bir de işkence görüyor. Ağabeyim yazı yazıyor diye özellikle parmaklarına zarar veriyorlar.”

Ağabeyinin sağlık sorunlarının ilerlediğini söyleyen Türk, keyfi uygulamaların son bulmasını istediğini belirtti.

Sürgün edilen bir diğer mahpus, Yazar Erd. Agron’un kardeşi de son durumu aktardı.

Kardeşi, 20 yıldır mahpus olan Erd. Agron’un birçok kez sürgüne ve işkenceye maruz bırakıldığını ifade etti. Aile yaptıkları telefon görüşmesinde Erd. Agron’un moralinin iyi olduğunu fakat vücudundaki çizik ve morlukların ağrıya neden olduğunu iletti.

ÖDEMİŞ HAPİSHANE MÜDÜRÜNÜN İNİSİYATİFİYLE SÜRGÜN GERÇEKLEŞTİ

Erd. Agron telefon görüşmesinde, “Ödemiş’ten müdür uydurma gerekçelerle bizi sürgün etti” dedi.

Ödemiş hapishanesinde işkence gören mahpuslar Şakran hapishanesinde de çıplak aramaya tabi tutuldu. Ailelerin ilettiği bilgiye göre günlerce kendilerine ve avukatlarına haber verilmedi. Şakran’a sürgün edilen dört mahpusun birbirlerinden ayrı koğuşlara yerleştirildiği öğrenildi.

*Mahpusun yazar kimliği

Kaynak:pirha.net