Tutsak yazar ve karikatürist Ahmet Bilge Elbistan Hapishanesinden yazdı

Tarih: 
Pazartesi, 25 Haziran, 2018

12.06.2018

Merhaba Keke Adil ;

Dilerim iyisin . Evet , günlüğü aldım . Yani yeni aldım .

               İlgimi çeken kimi hususlara değinmeden geçemeyeceğim bak. Mesela nergis. Bin çiçeğin arasında bile olsa hemen kafasını kaldırır el sallar bana . Bildiğim en güzel kokulu çiçek . Bizim köyün hemen yakınındaki boş bir arazide bahar başlangıcında kendiliğinden yetişirlerdi . Şayet köye gitmişsem , mutlaka diğer çocuklarla gider deste deste nergis toplardık .Doğal bir kamışı var onun, o kamışlarla desteyi bağlardık. Aynen seninde yaptığın gibi su dolu bir bardağa koyardık. Oda nergis kokardı . Baharı içeri taşımış gibi olurdun . Zaten nergis kadar baharı hatırlatan bir çiçek bilemiyorum . İskenderun ceza evindeyken bir keresinde ziyaretçilere getirmiştim hatta. Şimdilerde bırakalım çiçeği kokusunu bile içeri alamıyoruz .

              Aynı belirtiğim gibi bir ülkede iki ayrı hukuk . Hatta iki de değil birçok hukuk . Her kafanın kendine uydurduğu bir hukuk yaşanıyor özellikle de ceza evlerinde .

               Haberler : Malum idarenin verdiği kanallara mahkumuz . Ne hikmetse son günlerde '' Tele -1 '' diye bir kanal verdiler.Biraz şaşırdık zira muhalif bir kanal ve mevcut kanalların vermediği kimi haberler veriyor. ''Fox TV '' de fena değil ama diğer kanalların tümü hükümet yanlısı . ''Tele-1 '' in yayın anlayışını öğrenince Erdoğan'ın tahtı ciddi ciddi sallanıyor mu , yoksa biz cezaevi sakinlerine seçim arefesinde sunulan bir demokrasi gösterisi mi diyemeden geçemedik.

               Radyo ve klasik müzik : Eskiden 94 FM ' de sürekli yayınlanırdı . Klasik gitardan , farklı ulusların otantik müziklerinden , klasik müzikten ... Yani her müzikten ne ararsan vardı .Özellikle de kitap okurken iyi gidiyordu . Sonra ne mi oldu ? Herhalde '' Yahu bu bölge insanı ne yapsın klasik müziği falan '' düşüncesiyle o kanalın yerine sürekli halk müziği çalan bir kanal koydular . Yani , mandanın söğüt dalına yuva yapmasıyla ya da yüksek yüksek tepelere evlerin kurulup kurulmamasıyla hiç bir sorunumuz yok , hatta arada bir dinlemek hoş da oluyor ama bari diğer kanalı götürmeseydiniz. Sanırım 6-7 yıl oldu götüreli.  TRT Müzik ' teki nostalji programındaki şarkılarla idare etmeye çalışıyoruz işte. Ne varsa eskilerde var yine .  Bununla artık yaşlanmakta olduğumu da itiraf ediyorum galiba :)

               Tülin yengemin sanatsal çalışmaları da alanını  bayağı daraltmış gibi. Balkonunun birini bile kurtarsan kardır , zira sanatın gücü karşısında uzun süre duramazsın :)

               Bizim burada durumlarda değişen pek bir şey yok . OHAL kalkınca - ki Erdoğan'ın açıklamasından  sonra kalkacağına dair kanı da oluştu - kitap sorunu çözülecek diyorlar .Artık bakalım .Emanette epey kitap -dergi de birikti ,almıyorlar diye gönderilmeyenler de var ayrıca ...

               Seçimlerden dolayı siyaset hareketlendi ve biz de ilgiyle takip ediyoruz . Bu seferki seçimlerde siyasetin çok sesliliğe evrilmesi - eskiye oranla- ve muhalefetin farklı renk ve yüzlerle sahneye çıkıp ataklar yapması uzun zamandır yaşanan karamsarlığı bir parça kırdı sanki . Seçimlerin etkisiyle de olsa herkesin daha ziyade demokrasiye dönük vaatlerde bulunması da hayra alamet. Dilerim bu enerji seçimden sonra kaybedilmez. Seçimleri iktidar partisi kazansa bile bu dinamizmin sürdürülmesi önemli değişimlere götürecektir memleketi . Artık hayırlısı diyelim.

               Ev sakinlerinize çok çok selamlar.

Kendine iyi bak , sevgi saygılarımı gönderiyor kucaklıyorum .

                                                                                                                                                    Ahmet BİLGE

                                                         E TİPİ KAPALI HAPİSHANE C-10 KOĞUŞU  

ELBİSTAN-MARAŞ