Tutsaklar ihlallere karşı açlık grevinde

İşkence politikaları ile sindirilmeye çalışılan tutsaklar yaşanan hak ihlallerine karşı eylemlerle seslerini duyurmaya çalışıyor. Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 15 gündür açlık grevinde olan tutsakların tek talepleri ise, hak ihlallerine son verilmesi

Cezaevlerinde koşulların ağırlaşması ile birlikte tutsaklar da seslerini duyurmak için eylemlerine hız verdi. Tarsus’ta dört yaşındaki çocuğa dahi çıplak arama dayatması yapılmasına karşı 13 tutsak protesto eylemi yapmış, hücreye atılmaları üzerine ise Cumartesi gününden beri de açlık grevinde. Bu kez ise Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan ihlallere karşı 7 tutsağın 15 gündür açlık grevinde olduğu öğrenildi.

Kalp hastası var

Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsaklar yaşadıkları baskı ve ihlalleri protesto amacıyla C 10 bulunan Burhan Çelik, Mehmet Taç, Mehmet Emin Ado, Ömer Toluk, Mazlum Erdem ve ismi öğrenilmeyen iki tutsağın 15 gündür açlık grevi eyleminde olduğu öğrenildi. İHD Mersin Şubesi’ne başvuruda bulunan Mazlum Erdem’in annesi Nafiye Erdem, açlık grevinde olan tutsaklardan birinin kalp hastası olduğunu aktardı. Erdem, talepleri karşılana kadar açlık grevine devam edeceklerini kaydeden tutsakların taleplerini ise şöyle aktardı: “Tek tip kıyafet uygulaması ve kimlik gösterme zorunluluğu kaldırılsın. Askeri sayım düzenlemesi dayatılmasın. Koğuşlarda toplanan 700 kitap geri verilsin ve günlük gazeteyi takip etmemize izin verilsin.”

Taleplerini sıraladılar

Cezaevinde bulunan kardeşi Ömer Toluk ile 1 Mart’ta görüşen ağabey Kemal Toluk da, tutsakların söylemlerini şöyle aktardı: “Sistemli bir şekilde baskı kuran cezaevi yönetiminin insanlık onurunu zedeleyici uygulamaları var. Açlık grevini başlatmamızın nedenleri, cezaevlerindeki tek tip kıyafet uygulaması. Süreli ve süresiz yayınlara izin verilmemesi. Farklı suçlarla (FETÖ, Hizbullah ve adli) aynı ortamları paylaşmaya zorlanmaları. Yeni gelen tutuklu ve hükümlülerin çıplak aranması. Hastaneye sevklerin yapılmaması. Götürülenlerin ise kelepçeli muayene ve ağız kontrolünün dayatılması. Daha önce gardiyanlar tarafından toplu şekilde saldırıya uğradık. Şikâyetçi olmamıza rağmen soruşturma açılmadı. Bize 3 aylık görüş yasağı cezası verildi.”

Hücreye koydular

Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsaklar ise, 12 tutuklunun bir aydır “Koğuşlarda yer yok. Boş yok” denilerek hücrede tutulduğunu belirtti. Aileleri aracılığı ile bilgi veren tutsaklar, “Bir aydır tek hücredeyiz. Bize, ‘Koğuşlarda yer yok’ diyorlar. Ama yer var. Keyfi olarak bir aydır tek hücrede tutuyorlar” diyerek kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

‘Endişe duyuyoruz’

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Abdullah Topaloğlu’nun yaşadığı rahatsızlık nedeniyle gittiği doktorda Tüberküloz teşhisi konulduktan sonra hijyenik olmayan tek kişilik koğuşta tutulduğu öğrenildi. Ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde yaşadığı rahatsızlığa dikkat çeken Topaloğlu, Tüberküloz teşhisi konulduktan sonra gardiyanlar tarafından tutulduğu A 17 koğuşundan apar topar çıkarılarak tek kişilik hijyenik olmayan bir koğuşa konulduğunu aktardı. Topaloğlu’nun kuzeni Hacı Yusuf Topaloğlu Mersin İHD şubesine başvururken, kuzeninin sağlığından endişe duyduklarını ifade etti.

AMED/MA