Tutsakların Düşlerini Görünür Kılmak için Çağrı

Cumartesi, 17 Şubat, 2018

"AKP iktidarının yürüttüğü politikalar sonucu sayıları her geçen gün artan -Adalet Bakanlığı’nın 1 Kasım 2017 tarihli açıklamasına göre cezaevlerinde 230 bin 735 tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır- tutsakları görünür kılmak amacıyla yola çıkan Redfotoğraf grubu ve Görülmüştür Ekibi’nin ortak projesi olan “İçeriden Dışarı – Dışarıdan İçeri Fotoğraf Köprüsü” ile “Düşler Tutsak Edilemez” adlı iki aşamalı sergi kitaplaştı. Projenin ikinci aşaması olan ‘Düşler Tutsak Edilemez’ sergisi ise, İstanbul’dan sonra 17 Şubat’ta Mersin’de, 22 Şubat’ta da Riha’da (Urfa) açılacak. Görülmüştür Ekibi, farklı kentlerde ve mekanlarda tekrar açılması planlanan sergi için dayanışma çağrısında bulundu.

68 tutsak 60 fotoğrafçı

31 Ocak’ta İstanbul İFSAK Galeri’de açılışı yapılan ve “Fotoğraf Köprüsü” olarak tanınan serginin ikinci aşaması, şimdi de Riha ve Mersin’de. Sergi 68 tutsak ve 60 fotoğrafçının kolektif çalışmasıyla oluşturuldu. Sistemin tanımladığı ‘ceza’, ‘cezaevi’, ‘suç ve suçlu’, ‘adalet ‘ kavramlarını yeniden bir forma kavuşturan Görülmüştür Ekibi’nden Adil Okay, şimdiye kadar onlarca kentte ve Avrupa kentlerine ulaşan projenin ikinci aşamasının iki yıl süren bir yolculuk sonunda tamamlandığını ifade ederek, “30’a yakın cezaevine yeniden girerek 68 tutsak ile 60 fotoğrafçının buluşmasını gerçekleştirdik. Bu buluşmaların birinci amacı, tutsakların düşlerini görünür kılmak, bir diğer amacı da her geçen gün artan politik tutuklu ve hükümlülere bir selam iletmek, varlıklarını dışarıda yaşayanlara yeniden duyurmak” açıklamasında bulundu.

Tutsakların sesi…

“İçeriden Dışarıya Fotoğraf-Düşler Tutsak Edilemez” sergisinin yüzlerce şairin, yazarın, ressamın, fotoğrafçının destek olduğu kolektif bir çalışmanın ürünü olduğu belirten Okay, “Sergi ve kitapta hem betimlemeleri hem de fotoğrafları göstererek, tutsakların seslerini duyurmak istedik” dedi.

Sözle şiirle sazla…

Hapishanelerde başta kitap olmak üzere, keyfi yasaklara, tecrit içinde tecride, sürgünlere, tene ve tine ezaya rağmen canlı tuttukları düşlerini – ideallerini bir kez daha “sözle, şiirle, fotoğrafla” görünür kılmayı amaçlayan Görülmüştür Ekibi, projeyi tutsakların ideallerini her kente taşımayı amaçladıklarını söyledi.

HABER MERKEZİ."