TUTSAKLARIN 'SESİMİZİ DUYUN' ÇAĞRILARINI, BİR MEKTUPLA DA OLSA YANITLAYALIM

09.04.2016

BU KARANLIK GÜNLERDE TUTSAKLARI YALNIZ BIRAKMAYALIM

ONLARIN 'SESİMİZİ DUYUN' ÇAĞRILARINI, BİR MEKTUPLA DA OLSA YANITLAYALIM

Görülmüştür Ekibi olarak web sitemizdeki (www.gorulmustur.org) adres listemizi  sürekli güncellemeye devam ediyoruz.

Geçtiğimiz hafta içerisinde de, basına-kamuoyuna yansıyabilen ve yansıyamayan sürgünler gerçekleşti.

Aileler çocuklarına ulaşamamanın inanılmaz sıkıntılarını yaşadılar. Sürgünler gerçekleştikten sonra görüşe gidebilen aileler, yeri geldi çocuklarının hareket edemeyen bedenleriyle karşılaştılar; yeri geldi çocuklarından haber alamayan diğer ailelere 'çocuğunuz sağ' haberini iletmenin telaşına düştüler...

Sürülen tutsaklar adeta ilkel çağların karanlığındaki işkencelere maruz bırakıldılar.

Gerek ekibimize gelen mektuplarda, gerekse kamuoyuna yansıyan haberlerdeki çığlıkları; "Sesimizi Duyun" biçimindeydi.

Ve şu sıralarda da Kocaeli Gebze'deki yanan-yaralı kadın mahpusların sesi hepimize iletildi....

 

Görülmüştür Ekibi olarak bu çağrıyı yeniden hissedilir bir şekilde duyduk ve sadece okurlarımıza değil, Yazar, Şair, Sanatçı dostlarımıza da çağrımızı yeniledik: http://gorulmustur.org/icerik/yazar-sair-ve-sanatcilara-yeniden-cagri

******

ULAŞABİLDİĞİMİZ YENİ SÜRGÜN HABERLERİNİ VE ÖNCEKİ HAFTALARDA SÜRÜLENLERE YÖNELİK UYGULAMALARI GENEL OLARAK SIRALAYACAK OLURSAK: 

-Daha önce gruplar halinde sürülen tutsakların ulaşabildiğimiz adresleri listemizde güncellendi. Nerelerde  olduğunun bilgisi dahi henüz net olarak alınamayan tutsağın sayısı hiç de az değil.

-En son Ağrı M Tipi Hapishanesi'nden 10 kadın tutsak toplu olarak sürgün edildi.

Adana'dan Kırıkkale'ye sürülen tutsaklar, gruplar halinde elleri bağlanarak şiddetli dayaklara maruz kaldılar. Sürülüşlerinin ardından günler geçmiş olmasına rağmen; hem şiddet devam etmekte, hem de temizlik malzemelerine el konulacak denli insanlık dışı muameleler gerçekleştirilmektedir.

Bandırma'dan Balıkesir'e sürülen tutsaklar da aynı tür şiddete maruz kaldılar ve  Şerif Burgaç adlı tutsak kaburgaları kırılacak denli ağır şiddete maruz bırakıldı.

Sincan F Tipi Hapishanesi'ndeki politik tutsaklar gerek mektuplarıyla, gerekse avukatları-aileleri aracılığıyla; kendilerine getirilen yayın yasaklarını protesto ettiklerini kamuoyuna duyurmaya çalışıyorlar.

Gümüşhane E Tipi Hapishanesi'ne sürülen tutsaklara, Hapishane 2. Müdürü C.M.tarafından: "Bana devlet 'as' dese, sizi hemen asarım" yönlü tehditler yağdırılmaya başlandı.

Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi'ndeki kadın tutsaklara gardiyanlar; "Bundan sonra istediğimiz gibi davranabiliriz, devletin gücünü göreceksiniz" biçiminde sürekli tehditlerde bulunmaya başladılar.

*****

ÖZETLE: Gerçekleşen sürgünlerin ardından tutsaklara, öncesinde hiç ağza dahi alınmayan; 'asarız, devlet neymiş göreceksiniz'e varan boyutlarda pervasız tehditler yağdırılmaya başlanmıştır. Ve gerek görüşçülerin görüş periyotlarının bozulması, gerekse iletişim yasaklarıyla birlikte, hapishaneler-tutsaklar; tekrar daha büyük bir ortaçağ karanlığına mahkum edilmeye çalışılmaktadır.

Bu ağır uygulamalardan Adli Tutsaklar'ın da payına düşenler artmaya başlamıştır. Geçtiğimiz hafta itibariyle, Adli Tutsaklar'da dayak-tehdit gibi uygulamalara ilişkin kamuoyuna seslerini duyurmaya çalışmaya başlamıştır.  

 

ÇAĞRIMIZI SÜREKLİ VE BİR KEZ DAHA YİNELİYORUZ:

SİZİN HALA BİR MEKTUP ARKADAŞINIZ YOK MU, AMA ONLAR BİZİM İÇİN HAPİSTELER, UNUTTUNUZ MU?

BU KARANLIK GÜNLERDE TUTSAKLARI YALNIZ BIRAKMAYALIM, ONLARIN 'SESİMİZİ DUYUN' ÇAĞRISINA YANIT VERELİM

BİR ADRES DE BİZ ALIP, BİR MEKTUP DA BİZ YAZALIM.

 

İLETİŞİM ADRESİ: www.gorulmustur.org

GÜNCEL TUTSAK ADRESLERİhttp://gorulmustur.org/icerik/tutsaklar%C4%B1n-adresleri

GÖRÜLMÜŞTÜR EKİBİ - 9 Nisan 2016

Not: Sayfamızda kullandığımız karikatürler, çizimler; yazıştığımız politik tutsakların ürünleridir.

İlişkili İçerik