Tutuklu ÇHD’li Avukatlarla Dayanışma Eylemleri Sürüyor

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yönetici ve üyelerine dönük gerçekleştirilen operasyonların üzerinden 300 günden fazla bir zaman geçti. ÇHD’lilerin ilk duruşması 24 – 25–26 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul/Silivri’de görülecek. Duruşma öncesi ülke düzeyinde ÇHD şubelerinin eylem etkinlikleri kesintisiz bir şekilde sürüyor.

ÇHD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, bugün akşam Ankara’da birkez daha gerçekleştirdiği eylemle, onuruyla yaşayan herkesi devrimci avukatların duruşmasına katılmaya çağırdı.

Saat: 18.00’de Kızılay Sakarya Meydanı Taş heykel önünde toplanan ÇHD’li avukatlar ve onlarla dayanışma içinde olan; ETHEM SARISÜLÜK’ün ağabeyi Mustafa SARISÜLÜK, akademisyen Sibel ÖZBUDUN ve yazar Temel DEMİRER gibi aydınların da aralarında olduğu Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, “TUTUKLU AVUKATLAR SERBEST BIRAKILSIN” yazılı pankartın arkasında yürüyerek, ellerinde tutuklu avukatların fotoğraf ve onlarla ilgili dövizleri taşıyarak İnsan Hakları Anıtına yürüdüler. İnsan Hakları Anıtı önünde kısa bir açıklama yapan ÇHD Genel Sekreteri Hüseyin ASLAN, yaşanan hukuksuzluğu dile getirerek saldırılara karşı boyun eğmeyeceklerini, ezilenler halkları ve sistemin hedefi olan tüm muhalif unsurları savunmaya devam edeceklerini söyledi.

ÇHD’nin kurulduğu günden bu yana Hak, Adalet ve Onur mücadelesi vererek bu günlere geldiğini belirten ASLAN, bundan sonra da kimsenin kendilerinden farklı bir tutum içinde olacaklarını beklememesini, her koşulda ve her yerde onurlu mücadelelerini kararlı bir şekilde sürdüreceklerini vurguladı.ASLAN konuşmasının sonunda bir kez daha ÇHD’lilerin yargılanacağı ilk duruşma tarihi olan 24 – 25 – 26 Aralık 2013 tarihlerinde tüm emek ve demokrasi güçlerini İstanbul/Silivri’de buluşmaya çağırdı.Sağlık emekçisi Mahmut KONUK’ta yaptığı kısa konuşmada ÇHD ve tutuklu ÇHD’li avukatlarla dayanışmanın kendileri açısından bir görev olduğunu, emek ve demokrasi güçleri olarak ÇHD’yi yalnız bırakmayacaklarını, dayanışmalarını yükselterek sürdüreceklerini kaydetti.

Sık sık, “ÇHD SUSMADI SUSMAYACAK – DEVRİMCİ AVUKATLAR ONURUMUZDUR – TUTUKLU AVUKATLAR SERBEST BIRAKILSIN – BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ” sloganlarının haykırıldığı eylem, yapılan konuşmaların ardından son buldu.Bilindiği gibi, 21 Kasım 2011 tarihinde KCK adı altında avukatlara dönük operasyon gerçekleştirilmiş, 45 avukat hakkında dava açılarak 14 avukat tutuklu olarak yargılanmaktadır.Hatırlanacağı gibi, 18 Ocak 2013 tarihinde ÇHD’ye dönük gerçekleştirilen operasyonda başta ÇHD Genel Başkanı Selçuk KOZAĞAÇLI, ÇHD Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Betül VANGÖLÜ KOZAĞAÇLI ve ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan TANAY olmak üzere 22 ÇHD üyesi avukat hakkında soruşturma başlatılmıştı. Şu anda 9 ÇHD yöneticisi ve üyesi tutuklu olarak cezaevinde bulunmaktadır.

Kaynak: halkinsesitv.com

İlişkili İçerik