Tutuklu ETHA çalışanı Meşale Tolu hakkında 15 yıl istemiyle iddianame hazırlandı

Cumartesi, 5 Ağustos, 2017

Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) tutuklu çevirmeni Meşale Tolu hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemi ile iddianame hazırlandı.

1 Mayıs arifesinde gözaltına alınan Tolu’nun da aralarında bulunduğu 18 kişiden 15’inin tutuklandığı soruşturmaya ilişkin savcı Kenan Zurnacı, iddianamesini tamamladı. İddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, ilk duruşma 11-12 Ekim tarihinde görülecek.

Molotof yerine kitap çıktı

124 sayfalık iddianamede ev baskınlarında sadece kitap ve dergi bulunduğuna yer verilmesine rağmen, Tolu’nun da aralarında bulunduğu kişiler hakkında “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede “Soruşturmanın başlama süreci” başlıklı bölümün dışında 1 Mayıs’a dair tek kelime dahi geçmemesi dikkat çekti. Tolu, 2014 yılında Kadıköy’de düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı Kobane’de yaşamını yitiren Suphi Nejat Ağırnaslı’yı anma yürüyüşü, Rojava’da IŞD’e karşı savaşta yaşamını yitiren Alman Ivana Hoffman’ın taziyesi, 2014 yılında ESP’nin Kadıköy’de düzenlediği yolsuzluğa karşı eyleme katılmakla suçlanıyor. İddianamede Tolu hakkında bir gizli tanık ifadesi bulunuyor.

Evrensel