Tutuklu gazeteci İdris Sayılgan Hak İhlallerini Yazdı

Pazartesi, 4 Eylül, 2017
Tutuklu gazeteci İdris Sayılgan, Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, tutsaklara dönük baskıları ve hak ihlallerini bir mektupla kamuoyuna duyurdu.

Cezaevlerindeki hak ihlallerine her gün yenisi eklenirken, Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’nden siyasi tutuklular, söz konusu ihlallere ve baskılara ilişkin bir mektup yazarak duyarlılık çağrısı yaptı.

ANF’de yer alan habere göre, tutuklu gazeteci İdris Sayılgan’ın mektubunun tamamı şu şekilde:

“Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi tutsaklara yönelik baskı, şiddet, kısıtlama ve tecrit politikaları artarak devam ediyor. Genelge ve keyfi uygulamalarla sistematik bir şekilde hayata geçirilen politikalar, tutsakları zor yaşam şartlarıyla karşı karşıya bırakırken hak ihlalleri ise doğallaştı. OHAL ilanı ile artış gösteren hak ihlalleri, baskı ve tecrit politikaları tutsakları zor yaşam şartları altında iradesizleştirip teslim almayı hedefliyor.

Yaşanan hak ihlalleri şöyle:

1-Cezaevine getirilen tutsaklar çıplak arama ve fiziki işkenceden geçirildikten sonra koğuşlara alınıyor. Çıplak arama ve işkence nedeni ile suç duyurusunda bulunan tutsaklar gardiyanların aramaya direnme gerekçesiyle yaptıkları karşı suç duyurusu nedeniyle disiplin cezalarına maruz kalıyor. Bu yöntemle suç duyuruları engelleniyor.

2-İki ay önce kontrol amacıyla toplatılan radyolar geri verilmiyor. Özgürlükçü Demokrasi, Rojeva Medya, Evrensel gibi muhalif yayınlar keyfi olarak engelleniyor. Bu gazeteler bir yıldır verilmiyor. Gerek ziyaret gerekse de posta yoluyla dışarıdan gelen kitap dergi broşür vb. her türden yayın verilmemekte.

3-Arama adı altında odalara sık sık baskın yapılıyor. Kantinden alınan kağıt kalem yanında alınan dergi defter kitap gibi temel bazı malzemelere el konulmakta.

4- Revire çıkarma ve hastane sevkleri geciktirilmekte bu durum yeni sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

5-Aylık açık görüşler 2 ayda bire çıkarılırken, görüş süresi de 1 saatten 40 dakikaya düşürülmüş durumda. Teknik arızalar veya sayı fazlalığı gerekçe gösterilerek SEGBİS sistemine dahi doğru düzgün çıkılamaması nedeniyle yargılamalar sağlıksız bir şekilde devam ediyor.

6-Mektuplar bazen verilmemekte, APS ve hızlı postaların verilmesi bile aylarca geciktirilmektedir. Koli yoluyla gelen bazı giyim malzemesi verilmiyor. Ayda bir gelmesi gereken berber iki ayda bir geliyor. Son dönemde kötü kokan yemekler getiriliyor.

7-En ilginç kısıtlamalardan biri de şu: fotoğraf çektirirken bir karede en fazla 3 kişinin bulunmasına izin veriliyor. Fotoğraf karesinde dahi tutsakların bir arada bulunmasına tahammül edilmiyor.

8- Tutsakların avukatlarıyla görüşmesi, genelge ve yasalarda yeri olmasına rağmen çizelge üzeri haftada bir gün ile sınırlandırılmıştır. Tutsakların İnfaz Hakimliği’ne itiraz sonucu uygulamanın kaldırılması kararına rağmen uygulama hukuksuz bir şekilde devam ediyor.

9-Tutsaklar bazı personel ve idare görevlilerinin provokatif, tahrik edici tutumlarına maruz kalmakta, bu tutumlara karşı gösterilen demokratik refleksler hücre cezaları başta olmak üzere disiplin cezalarına tabi tutulmamaktadır.

10- Tutsaklar yıllardır dar, basık, kirli müşahede odalarında tutuluyor. Yaşlı, hasta ya da 20 yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan tutsaklar bu koşullarda yeni sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor.

Öte yandan dar ve kuyu gibi havalandırmanın üzerinin tel örgülerle kapatılması, psikolojik baskının bir diğer boyutuna işaret ediyor.

Sindirme politikalarını kabul etmeyeceklerini belirten tutsaklar, katlanarak artan sorunların çözümü için insan hakları örgütleri ve demokratik kuruluşlara duyarlılık çağrısında bulunuyor.   

İdris Sayılgan

Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi”