Tutuklu gazeteci Sayılğan’ın mektubuna ‘Sakıncalı’ denilerek el konuldu

Pazartesi, 8 Ekim, 2018

Gazeteci İdris Sayılğan’ın tutuklu bulunduğu Trabzon E Tipi Cezaevi’ndeki hak ihlallerine dair yazdığı mektuba, cezaevi yönetimi tarafından “Sakıncalı” bulunarak el konuldu. 

 

İki yıldır tutuklu olan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri İdris Sayılğan’ın Trabzon E Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili yazdığı mektup cezaevi yönetimi tarafından “Sakıncalı” bulanarak el konuldu. 

 

‘SAKINCALI’

 

Karşılaştıkları ihlallere çözüm bulunması yerine her gün yeni ihlallerle karşı karşıya kaldıklarını telefon görüşmesinde ailesine anlatan gazeteci Sayılğan, “Gazeteci olduğum için ve cezaevindeki hak ihlallerine dikkat çekmek için bir mektup kaleme aldım. Mektubun içeriğinde ise haber diliyle yazılmış cezaevi sorunlarıydı. Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu, mektubumu okuduktan sonra ‘Sakıncalı’ olarak kabul etti ve mektubun basına ulaşmasına engel oldu” dedi.

 

İHLALLER ARTIYOR

 

OHAL uygulamalarıyla tutuklu ve hükümlülerin ellerinden alınan haklarının geri verilmediği ve üstüne OHAL sürecinde olan haklarının şu an ellerinden alınmak istendiğini ifade eden Sayılğan, cezaevindeki hak ihlallerini şöyle anlattı: “OHAL’den sonra bir şey değişmedi. Sosyal haklarımızın hiçbiri geri verilmedi. Aylardır devam eden haftada bir olan spor hakkımız şu an ayda bir kez veriliyor. Hobi faaliyetleri şu an tamamen yasaklanmış durumda. İstediğimiz gazeteler verilmiyor. Dergi ve kitaplarımıza sınırlama getiriliyor. Revir dilekçelerimiz ya işleme konulmuyor ya da çok geç revire çıkartılıyoruz.”

 

Cezaevinde gün geçtikçe hak ihlallerinin ve keyfi uygulamaların arttığını belirten Sayılğan, duyarlılık çağrısında bulundu.