Tutuklu Grup Yorum üyesi Helin Bölek’e ‘hücre işkencesi’

Cumartesi, 4 Mayıs, 2019

Spor salonundan gözaltına alınarak tutuklanan Grup Yorum üyesi Helin Bölek, yaklaşık iki yıldır tutuklu olarak yargılanıyor.

Emre ORMAN / GazeteTAMAM – Helin Bölek’in avukatı, hücre cezası verilen Bölek’in elektriksiz bir hücreye atıldığı ve 24 saat projektör tutulduğunu açıkladı.

Hapishanelerdeki hak ihlalleri ve tecrit uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Gebze Kapalı Kadın Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Grup Yorum Üyesi Helin Bölek’e 13 günlük hücre cezası verildi. Bölek, kapı yerine parmaklığın bulunduğu, tuvalet kapısı ve elektriği dahi olmayan bir hücreye konuldu.

TÜRKÜ SÖYLEDİĞİ VE HALAY ÇEKTİĞİ GEREKÇESİYLE DE CEZALAR ALMIŞTI

“Halay çekmek, türkü söylemek, sohbet ve yayın hakkı ihlali gibi hak gasplarını protesto etmek” gerekçeleriyle son 6 ayda birer aylık olmak üzere 4 kez iletişim, 1 kez görüş cezası alan Bölek’e son olarak 13 günlük hücre cezası verildi. Hücre cezası nedeniyle sohbet, görüş ve iletişim haklarını kullanamayan Bölek, kapı yerine demir parmaklığın bulunduğu bir hücreye konuldu. Hücrenin kapısı olmayan tuvaletinde ise yarım duvar bulunuyor. Hücrede elektrik olmadığı bahanesiyle içeriye 24 saat projektör tutuluyor.

HÜCRENİN ‘YAŞANILABİLİR’ OLDUĞUNU SÖYLEYEN DOKTORUN F TİPİ GEÇMİŞİ

Durum tespiti amacıyla hapishaneye giden Bölek’in avukatı Berrak Çağlar, Bölek’in insanlık dışı uygulamalara, işkenceye maruz kaldığını vurguladı.

Çağlar, F tipi hapishanelerin kuruluşu sırasında oluşturulan komisyon içinde yer almış olan ve şu an Gebze Hapishanesi’nde bulunan doktorun ise hücrenin “insani açıdan yaşanabilir olduğunu” söylediğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Tutuklu Grup Yorum üyelerinden Helin Bölek, 8 Ağustos 2017’de spor salonundan gözaltına alınarak tutuklanmıştı. 23 Ekim 2017’de Silivri 9 No’lu Hapishanesi’nden Balıkesir L Tipi Hapishanesi’ne sevk edildi.

15 Şubat 2018’de görülen duruşmada tahliye olan Bölek, hapishane çıkışında yeniden gözaltına alındı. 8 gün gözaltında kaldıktan sonra 23 Şubat’ta tekrar tutuklanarak Silivri 9 No’lu Hapishanesi’ne gönderildi.

İki yıla yakın süredir tutuklu yargılanan Bölek, 6 Aralık’ta Silivri’den Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’ne sevk edildi.

Helin Bölek, daha önce de halay çektiği, türkü söylediği, sohbet hakkını istediği gerekçesiyle defalarca cezalar almış ve işkence görmüştü.

İlişkili İçerik