Tutuklu KESK’liler için Ankara ve İstanbul’da eylem

KESK , 19 Şubat’ta tutuklanan üye ve yöneticilerinin serbest bırakılması ve KESK’ e yönelik baskıların son bulması için 18 Mayıs’ta İstanbul ve Ankara’da eylemler düzenledi

İstanbul

KESK üye ve yöneticilerinin serbest bırakılması İstanbul Şubeler Platformu çağrısıyla Taksim Meydanı’nda oturma eylemi düzenlendi. Eyleme KESK’lilerin yanı sıra, 11 haftadır her cumartesi Taksim’de “KESK’li tutsaklar serbest bırakılsın” talebiyle oturma eylemi yapan KESK’li Tutsak Aileleri de katıldı.

Oturma eyleminde Haber-Sen Yönetici Muzaffer Halisdemir’in Edirne F Tipi’nden gönderdiği mektup okundu. Halisdemir mektubunda şu ifadelere yer verildi:

KESK sokakta, mücadeleyle bedellerle kuruldu ve sokakta emekçinin, halkın, haklının yanında olduk. PTT’nin özelleşmesine fiili anlamda da karşı çıktık. Bu yüzden KESK’liyim, bu yüzden Haber-Sen’liyim ve aslında bu yüzden hapisteyim

19 Şubat’ta tutuklanan  BES İstanbul 1No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Ejder Erbulan’ın eşi, SES Bakırköy İşyeri Temsilcisi Ebru Erbulan’ın yaptığı konuşmada, doğrudan asla vazgeçmediklerini ve AKP’nin baskılarına boyun eğmeyeceklerini söyledi.

KESK İstanbul Şubeler Platformu adına Tüm Bel Sen Şube Başkanı Kadri Kılıcı’nın açıklamasında, KESK’in itibarsızlaştırılarak, kamu emekçilerinin kölelik koşullarına rıza gösterilmesinin istenildiğini söyledi.

Ankara

kesklimaphuslarankara“Faşizme Karşı Demokrasi, Keyfi Tutuklamalara Karşı Adalet İstiyoruz” kampanyası çerçevesinde biraraya gelen KESK’li mahpusların ailleri Yüksel Caddesi’nde eylem yaptı. Maphusların resimlerinin taşındığı açıklamada sık sık “Faşizme karşı omuz omuza, Komploları boşa çıkartacağız” sloganları atıldı.

Aileler  AKP hükümetine 70’in üzerinde KESK’li tutuklunun aylardır soruşturma açılmadan neden tutuklandıklarını sordu. Aileler KESK’li maphuslar serbest bırakılana kadar her hafta eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: Sendika.Org

İlişkili İçerik