Tutuklulara disiplin cezası ve keyfi muamele!

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde olan yazar Mustafa Geylan’a disiplin cezaları verildiğini ve keyfi uygulamalarla karşı karşıya kaldığı belirtildi. 
 
Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde olan tutuklu Yazar Mustafa Geylan’ın ailesi 12 Aralık’ta yaptığı açık görüşte Geylan’ın hukuk dışı uygulamalara maruz kaldıklarını aktardı. Görüş esnasında keyfi uygulamalar ve davranışlarla karşılaştıklarını anlatan Geylan’ın ağabeyi Baran Geylan, görüş süresinin kısıtlandığını söyledi. 
 
'DİSİPLİN CEZASI TEHDİDİ'
 
Ağabeyi Mustafa Geylan’ın 1999 yılından itibaren Erzurum, Muş, Gümüşhane ve son olarak Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kaldığını hatırlatan Geylan, ağabeyinin keyfi olarak hücre cezasına ve disiplin uygulamalarına maruz bırakıldığını, 3 kez hücre cezası ve disiplin cezası alan tutukluların infazlarının 6 yıl yanacağı riski ile karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. 
 
'HERKESİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ'
 
Ağabeyinin kendisine tutukluların odalarının sürekli değiştiğini, tek kişilik hücrelere konulduğunu, psikolojik ve fiziki baskının olduğunu anlattığını belirten Geylan, bu durumu kabul etmeyen tutukluların tahrik edilerek ceza almalarının amaçlandığını söyledi. Geylan, şöyle devam etti: “Bu duruma karşı Geylan ailesi olarak 20 yıldır cezaevinde bulunan ağabeyim ve arkadaşlarının infazlarının yanmamaları ve kalan cezalarını insani koşullar içerisinde geçirmeleri için başta Sivil Toplum Örgütleri, İHD, TBMM Cezaevi Komisyonu'nu göreve çağırıyoruz. Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi başta olmak üzere tüm cezaevlerinin insan haklarına, tutuklu haklarına saygılı olunması ve gardiyanların keyfi muamelelerden vazgeçmesini istiyoruz.” 

İlişkili İçerik