'Umut etmeye ve direnmeye devam edeceğiz'

Pazar, 2 Eylül, 2018

"İçeriden Dışarıya Fotoğraf: Düşler Tutsak edilemez" adlı fotoğraf sergisinde konuşan Gamze Yentur, "Bu ülkede muhalifseniz, bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsanız ve söylemek istiyorsanız hapishaneler çok da uzağınızda değil. Hatta dışarısı da o hapishanelerin çok farklı bir boyutunu yaşamakta"" dedi.

 
Red Fotoğraf ve Görülmüştür ekibinin ortak hazırladığı 'İçeriden Dışarıya Fotoğraf: Düşler Tutsak Edilemez" adlı fotoğraf sergisinin 8'incisi İzmir'in Kuşadası ilçesinde Özel Arabul Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Red Fotoğraf Grubundan Sultan Güner ve Görülmüştür ekibinden Gamze Yentur'a Kuşadası Kültür Merkezi tarafından barış ve özgürlük adına Kuşadası simgesi olarak güvercin heykeli verildi.
 
'F Tipi ile beraber tecrit arttı'
 
Sergide kısa bir konuşma yapan Gamze, Görülmüştür ekibi olarak tutsaklara ses olabilmek ve onların kendilerini yeniden üretebilmelerini sağlamak istediklerini dile getiren Gamze, "Türkiye hapishanelerinden hak ihlali duymadığımı gün yok. Türkiye hapishaneleri, hem yoğun hak ihlallerine ve katliamlara, hem de direnişe sahne oldu. Özellikle F Tipi sürecinin başlamasıyla birlikte tecridin arttığını görüyoruz. Tutsaklar ceza alıyor ve infazların bir intikama dönüştüğünü görüyoruz. Özellikle 90'larla birlikte arttığı bilinen bugün kalktığı söylense de OHAL'in en büyük yansımaları hapishanelerde görülmekte. Devletin kendine tehdit olarak gördüğü kişileri susturabilmek adına kullandığı alanlardan biri. Bu ülkede muhalifseniz, bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsanız ve söylemek istiyorsanız hapishaneler çok da uzağınızda değil. Hatta dışarısı da o hapishanelerin çok farklı bir boyutunu yaşamakta" diye belirtti. 
 
'Hasta tutsaklara kart ve mektup gönderin'
 
Cezaevlerindeki hasta tutsaklara işaret eden Gamze, en son geçtiğimiz günlerde elleri kelepçeli bir halde yaşamını yitiren hasta tutsak Koçer Özdal'ı hatırlattı. Gamze, cezaevlerinde bulunan hasta tutsaklara herkesten bir mektup, bir kart gönderilmesini istedi.
 
Tutsakların yaşadığı hak ihlalleri kadar seslerini de duyurmayı hedeflediklerini söyleyen Gamze, "Ne olursa olsun umut etmeye ve direnmeye devam edeceğiz" dedi.