Urfa Cezaevinde Açlık Grevindeki Tutsaklara İşkence

Cuma, 14 Nisan, 2017

Cezaevi'nde 'ya itaat ya sürgün' tehdidi!
13 Nisan 2017

URFA - Urfa Cezaevi'nde açlık grevindeki kadın tutuklulara gardiyanların "Ya itaat edersizin, ya sürgün ederiz" dediği iddia edildi.

Urfa T Tipi 2 No’lu Kapalı Cezaevi D1 ve C7 koğuşunda süreli dönüşümlü açlık grevindeki kadınların, gardiyanlar tarafından darp edilerek, açlık grevini bırakmamaları durumunda sürgünle tehdit edildikleri belirtildi. Siyasi tutsaklar görüşe gelen aileleri aracılığı ile cezaevindeki baskılara dikkat çekerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

B PLANI: SÜRGÜN

KHK ile kapatılan Radyo Karacadağ'a misafirliğe gittiği gerekçesi ile 7 aydır mahkemeye çıkarılacağı günü bekleyen Mızgin Çay, görüşüne gelen annesi Adalet Çay’a, bu sabah saat 08:00 civarında gardiyanların koğuşa gelerek sayım için aşağı inmelerini istediklerini, açlık grevinde olduklarından kaynaklı bu durumu kabul etmediklerini, tutukluların 2 saat buyunca gardiyanlar tarafından coplarla darp edildiğini belirtti. Kızının, gardiyanların “Açlık grevini bırakmazsanız B planına geçeceğiz ve sizleri sürgün edeceğiz” dediğini belirten Çay, tutsakların bu akşam kendilerine müdahale edilebileceğini belirtip, duyarlılık çağrısında bulunduklarını aktardı.

İTAAT İSTEDİLER

Gardiyanların tutsaklara “Ya bize itaat edeceksiniz ya da sizi sürgün edeceğiz” dediğini belirten Adalet Çay, tutsakların bu durum karşısında “Biz size itaat etmeyeceğiz” dediğini, bunun üzerine tutsakların gardiyanlar tarafından darp edildiğini belirterek, “Tutsaklardan ne istiyorlar?” diyerek tepki gösterdi.

'SESLERİNİ DUYUN'

5 aydır eşinin, 7 aydır da kızının tutuklu olduğunu söyleyen Çay, “Kızım halen mahkemeye dahi çıkarılmamış. Bu yapılan haksızlık yetmiyormuş gibi çocuklarımıza şiddet uygulayarak baskı kuruyorlar” dedi.

Türkiye genelinde siyasi tutsakların başlattıkları açlık grevlerine dikkat çeken Çay, tutsakların sesini duyulması ve taleplerinin yerine gelmesi için kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.