Urfa'da Açtığımız Sergi Haberi ve Videosu... Redfotoğraf Grubu ve Görülmüştür Ekibi Projesi

Redfotoğraf Grubu ve Görülmüştür Ekibi Projesi Kapsamında

55 fotoğrafçı, çektiği fotoğrafları 26 ayrı hapishanedeki 55 mahkuma gönderdi. Mahkumlar, fotoğrafın altına yorum yaptı. Fotoğraflar, “55 fotoğrafçı - 55 mahpus” ismiyle Şanlıurfa’da sergilenmeye başlandı.

Siyasi tutsaklarla yazışarak dayanışma içerisinde giren görülmüştür ekibi ve red fotoğraf grubu, belki de dünyada ilk sayılabilecek bir çalışmaya imza attı. Ekip, 55 tutsakla irtibata geçti. 55 ayrı fotoğrafçının çektiği fotoğraflar 26 farklı hapishanedeki tutsaklara gönderilerek yorumlanması istendi. Ortaya eşi benzerine rastlanmamış bir sanat projesi çıktı.

Mahkumlar, kendilerine gönderilen fotoğrafları kendi pencerelerinden yorumladı. Fotoğraflar, “55 fotoğrafçı - 55 mahpus” ismiyle Şanlıurfa’da sergiye açıldı. Bu tür sergiler daha önce açıldı. Ancak “55 fotoğrafçı - 55 mahpus” ortaya çıkma biçimiyle benzer çalışmalardan ayrılıyor ve bir ilk olma özelliği taşıyor.

Görüşmüştür ekibinin kurucularından şair-yazar Adil Okay, bu proje ile mahkumların sesini duyurmayı amaçladıklarını söyledi.Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonunda açılan “55 fotoğrafçı - 55 mahpus” sergisi, 14-20 Şubat tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

Haber:Ali GÜZEL

Edessa TV Haber Merkezi

Sergi belgeseli - video için: http://www.edessatv.com/yasam/urfada-55-fotografci-55-mahpus-sergisi-h16...