'Uzun tutukluluk süresi yeniden düzenlensin'

'Uzun tutukluluk süresi yeniden düzenlensin'

10 yılı aşkın süredir yargılanan Özgür Kabadayı, Hikmet Korkusuz ve Hüseyin Akın'ın avukatları ve aileleri, 4. Yargı Paketi'nde uzun tutukluluk süresine ilişkin yeni bir düzenleme yapılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Mart 2013 Çarşamba, 12:32

İSTANBUL- 10 yılı aşkın süredir yargılanan Özgür Kabadayı, Hikmet Korkusuz ve Hüseyin Akın'ın avukatları ve aileleri, İHD İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenleyerek, uzun tutukluluk mağduriyetine son verilmesini istedi.

Söz konusu dosyada yasaya aykırı bir şekilde "her eylem için ayrı bir tutukluluk süresi uygulanmak istendiği"ne dikkat çeken avukatlar, uzun tutukluluk süresine ilişkin 4. Yargı Paketi'nde yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti. Özgür Kabadayı'nın annesi Elif Kabadayı ise "Oğlum orada yaşlandı. Ona hayatını, sağlığını kim verecek?" diye sordu.

 

'AKP İKTİDARI İLE TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI'

 

Basın toplantısında ilk olarak söz alan Hüseyin Akın'ın avukatı Gülizar Tuncer, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in "Son yıllarda tutuklu sayısı, hükümlü sayısına göre azaldı. Avrupa ülkelerinden ilerdeyiz" açıklamasını hatırlattı, "Bu rakamlar olumlu olarak yorumlanıyor. Ancak öyle değil. Adil yargılama olmayan koşullarda hızlıca mahkumiyet kararları verildi. Bu da yeni hukuk ihlalleri doğurdu" dedi. AKP iktidarı ile birlikte tutuklu ve hükümlü sayısının 2 katına çıktığına dikkat çeken Avukat Tuncer, "Ancak bu konu hiç konuşulmuyor" şeklinde konuştu. Uzun tutukluluk süresi nedeniyle Türkiye'nin AİHM'de sürekli mahkum olmasının ardından yasalarda değişiklik yapıldığını hatırlatan Tuncer, şunları söyledi: "Siyasi tutuklular için uzun tutukluluk süresi 10 yıl uygulanıyor. Böyle bir süre dünyanın hiçbir yerinde yok. Mahkemeler, yasayı yorumlayarak, uzun tutukluluk süresini sonuna kadar uyguluyor. Ayrıca 2005'de çıkan yasanın uygulamasını erteleyerek, aslında tutukluluk süresini de 15 yıla kadar çıkardılar. Bu sürede birçok dosyada cezaları da kesinleştirdiler, böylece tahliye edilmesi gereken tutukluların tahliyesini de engellediler."

 

'HER EYLEM İÇİN TUTUKLULUK SÜRESİ'

Hüseyin Akın davasında şimdi de her bir eylem için tutukluluk süresi uygulanmak istendiğine dikkat çeken Tuncel, "Bu akıl ve mantık dışı. Dosyada örneğin 3 eylem varsa, her birinde 10 yıl tutukluluk süresi uygulayıp, tutuklu yargılama süresini 30 yıla çıkartmak istiyorlar" dedi.

AİHM kararlarının uygulanmadığını belirten Avukat Gülizar Tuncer, uzun tutukluluk süresine öz olarak dokunulmadığını vurguladı.

Avukat Tuncer, uzun tutukluluk süresinin düşürülmesi için 4. Yargı Paketi'nde düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Özgür Kabadayı'nın avukatı Yıldız İmrek de, müvekkilinin 22 Ocak 2003 tarihinde tutuklandığını hatırlattı, "10 yıllık yasal süre geçti" dedi.

 

'TUTUKLULUK TEDBİRDİR, İNFAZ DEĞİL'

 

Yargıtay'ın 10 yıllık uzun tutukluluk süresi yorumunun temel hak ve özgürlüklerin önünde engel oluşturduğuna dikkat çeken İmrek, "Tutukluluk kurumu, ceza infaz kurumu olarak uygulanıyor. Tutukluluk bir tedbirdir, ceza değil" diye konuştu. İmrek, hükümete seslendi: "Hükümetin elinde bir şans var. 'Yasa, mahkemeler tarafından yanlış yorumlanıyor' demişlerdi. Bunu ortadan kaldırmak için, 4. Yargı Paketi'nde yeni bir düzenleme yapsın."

'OĞLUMA HAYATINI KİM GERİ VERECEK?'

Özgür Kabadayı'nın annesi Elif Kabadayı, "Oğlum orada yaşlandı. Ona hayatını, sağlığını kim geri verecek" diye sordu. Başbakan Erdoğan'a, "Senin oğlun olsaydı, ne yapardın?" diye soran anne Kabadayı, oğlunun tahliye edilmesini istedi.

Özgür Kabadayı'nın ağabeyi Ertan Kabadayı da, yasaların herkese eşit olarak uygulanmasını istedi, "Ortada bir hukuksuzluk var. Bu hukuksuzluğun giderilmesini ve kardeşimin tahliye edilmesini istiyoruz" diye konuştu.