Van F Tipi'nde darp edilen tutuklulardan birinin burnu kırıldı

Cuma, 28 Eylül, 2018

F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklular aileleri aracılığıyla yaşadıkları hak ihlallerini iletti. Tutuklular, cezaevinde iki tutuklunun darp edildiğini, bir tutuklunun burnunun kırıldığını söyledi. 

 

 Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde kalan tutuklular yaşanan hak ihlallerini aileleri aracılığıyla iletti. Tutuklular, koğuşların iki yıldan fazla bir süredir ilaçlanmadığını ve keyfi yasaklar getirildiğini kaydetti. 

 

'TUTUKLULAR DARP EDİLİYOR'

 

Gardiyanların sürekli provokasyon peşinde olduklarını ifade eden tutuklular, 21 Temmuz tarihinde bir koğuşa yapılan müdahalede Medet Oruç ve Karwan Mirzayi isimli tutukların feci şekilde darp edildiklerini iletti. Darp edilen Medet Oruç’un burnunun kırıldığını ve bu duruma ilişkin darp raporu  aldığını ileten tutuklular, denetimli serbestlik ve ilçe cezaevine gitme hakkı elde eden tutukluların haklarının da yerine getirilmediğini söyledi. Tutuklular, "bombacı oldukları" iddiasıyla 7 arkadaşlarının yıllardır tek hücrelerde tutulduğunu ifade etti. 

 

MEKTUPLAR VERİLMİYOR

 

Kantinde satılan eşyaların ateş pahası olduğunu belirten tutuklular, hücre ve disiplin cezalarının bilinçli bir şekilde görüş zamanlarına denk getirildiğini dile getirdi. Mektupların bir ay boyunca verilmediğini, iç postada gönderilen mektupların ise 3 ay boyunca bekletildiğini söyleyen tutuklular, Kürtçe yazılan mektupların ise “tercüman yok” denilerek gönderilmediğini aktardı. 

 

HERŞEY YASAK

 

Yine yemek konusunda cezaevinin hijyenik olmadığını belirten tutuklular, bu durumun tüm cezaevini tehdit ettiğinin altını çizdi. Tutuklular diğer hak ihlallerini şöyle sıraladı: “Bulunduğumuz koridora FETÖ, adli suç grupları konulmuştur. Depodaki radyolarımız kısa dalgalı olduğu iddiasıyla el konuldu. Kantinde uzun dalga var ve sadece iki kanal çekiyor. Kurumda kitap sınırlaması var, depodaki kitaplar verilmiyor. Arama provoke eden gardiyanlar tarafından yapılıyor ve odada ne varsa alıp götürüyorlar. Oda değişimi yapılmıyor, yakın akrabaların aynı odaya geçmelerine izin verilmiyor.  Dışardan gelen saat, saz, gitar, kaval, kırtasiye malzemeleri vb. izin verilmiyor. Bu uygulama hiçbir cezaevinde yok."

 

DUYARLILIK ÇAĞRISI

 

Cezaevi’nin iki yıldır ilaçlanmadığını da aktaran tutuklular, odalarda sivrisinek, hatta avlu mazgallarından kurtların dışarı çıktığını belirtti. Tutuklular, defalarca duruma ilişkin yetkililere söylemelerine rağmen dinlenmediklerini aktardı. Tutuklular son olarak, “Hiçbir dilekçeye cevap verilmiyor. Cezaevi yönetimi bütün konulara keyfi yaklaşıyor. Çözümden yana hiçbir yaklaşımları yok” diyerek duyarlılık çağrısında bulundular.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı