Van hapishanesi "Eğitim Kurumu" kitabımızı yasakladı

Ekibimizden yazar Adil Okay'ın"Görülmüştür" çalışmalarından, tutsaklarla yazışmalardan yararlanarak hazırladığı Hapishaneler Esinti Yollayalım" adlı kitabı bu kez Van hapishanesi "Eğitim kurumu" tarafından sakıncalı sayılıp Ayhan Kaçak'a verilmedi. Oysa aynı kitap birçok cezaevinde yasaklanırken, birçoğuna da sorunsuz girmiş tutsaklara verilmişti. Aynı ülkede aynı kitap için verilen çelişkili mahkeme ve cezaevi eğitim kurumu kararları hukuk garabetini bir kez daha göstermektedir. Ayhan Kaçak yolladığı mektupta bu duruma itiraz ettiğini gerekirse iç hukuk yolları tükenirse AHİM'e kadar gideceğini yazmış.

Bu arada Van hapishane idaresi başka skandal kararlara da imza atmış. Örneğin :"Van hapishanesinde Tutuklu olan gazeteci Nedim Türfent'e gönderilen Musa Anter'in "Vakayiname" kitabı aynı cezaevi idaresi tarafından "Devletinin bölünmez bütünlüğünü tehlikeye düşüreceği ve kaos ortamı oluşturmaya çalışıldığı" iddiasıyla verilmemiş."

Ayhan Kaçak'ın mektubunu olduğu gibi yayınlıyoruz:

"28.11.2018  Sevgili Adil Arkadaş Merhaba ;

            İçimde bulunan tüm güzellikler adına seni ve yanında bulunan tüm aile,  dost ve arkadaşları selamlıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

            Değerli Mamoste, Ekim ayında göndermiş olduğun ‘’Hapishanelere Esinti Yollayalım ‘’ ve ‘’İçeriden Dışarıya Fotoğraf ‘’ adlı kitapları aldım. Öncellikle büyük teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

            Biliyorsunuz bize gelen mektup, dergi, kitap vb. tüm eşya ve materyaller incelenip, kendilerince ‘’uygun ‘’ veya ‘’yasaklı’’ kararı alınıp öyle veriliyor. Tabi bu son üç yılda hak ihlalleri ve keyfi muamelelerden en fazla nasibini alan zindanlar olmuştur. Dışarının siyasal kaosusun yansımaları o kadar oluyor ki, mahkemelerce yasaklanmayan bir kitap bile, keyfi yaklaşımlardan dolayalı verilmiyor. Aynen ‘’Hapishanelere Esinti Yollayalım ‘’ adlı gönderdiğiniz kitaptaki gibi.

            Cezaevi Eğitim Kurulu göndermiş olduğunuz ‘Hapishanelere ESİNTİ Yollayalım ‘’ isimli Kitabınızı ‘’Kurum güvenliğinizi zafiyete uğratacağı. ‘’ sözde nedenden dolayı verilmedi. Geniş gerekçesini size de gönderiyorum. Bir üst mahkemeye itirazda bulunmuşum. Değişen bir şey olmayacak ama tüm iç hukuku bitirince AİHM ‘e kadar taşıyacağımı belirtmek isterim.

Değerli Adil hocam; doğrusu verilmeyen kitabınızın içeriğini biraz da merak ettim. Bir buçuk yıldan az cezam kalmış. Dışarıda mutlaka okuyacağım.

            Bulunduğum cezaevinde 300 ‘ e yakın arkadaşız. Bilinen sıkıntılar dışında genel durumuzu iyidir. Dışarıdaki genel siyasal süreci de takip edebiliyor. Gelinen aşamada kriz ve var olan kaotik durum derinleşerek devam edeceğinizi düşünüyorum. Umarım tüm üleşkede yaşanan bu olumsuz durum bir an önce doğal, krizsiz, sorunsuz mecracına döner.

            Değerli Mamoste, bu kısa mektupta hem bir merhaba vermek hem de kitapların yetiştiğine dair haber vermek istedim.

            Tekrardan en içten selam ve sevgilerimi gönderir saygılarımı sunuyorum, yanımda bulunan tüm arkadaşların da selamları var.

            Selam ve saygılarımla

YÜKSEK GÜVENLİKLİ CEZAEVİ C/14  VAN