Van Hapishanesinde “Sosyalist Edebi Tarz”da Mektup Yasağı

Tarih: 
Cuma, 12 Ekim, 2018

88bb

Van Hapishanesinde “Sosyalist Edebi Tarz” Yasağı

Van Cezaevi idaresinin bir kitap hakkında ‘sosyalist edebi tarzda yazıldığı’ gerekçesiyle verdiği ‘sakıncalı’ kararı, Van 1. Ağır Ceza Mahkemesince onandı. bianet’e gönderilen bir mektupla ilgili de “sansür” kararı alındı.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

11 Ekim 2018, Perşembe

“Mektubum elinize geçer mi, geçerse ne zaman geçer bilmiyorum. Ama yaşadıklarımızın dört duvar arasına hapsedilmemesi için yazmaya devam edeceğim.”

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevinden Yusuf Kenan Dinçer, bianet’e yazdığı mektubuna böyle başlıyor.

Dinçer mektubunda, sağlığa erişim haklarını kullanamadıklarını, hapishanede sürekli doktor bulunmadığını, düzenli kullanılan ilaçların geciktirildiğini ya da hiç verilmediğini yazdı.

Ayrıca başı ağrıyan bir arkadaşına Apranax isimli ağrıkesiciyi gönderdikleri için de haklarında disiplin soruşturma başlatıldığını ekledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu'nun son raporuna göre, Türkiye hapishanelerinde 402’si ağır durumda 1154 hasta mahpus var.

bianet’e gönderilen mektup ulaşmadı

Dinçer, Mesut Kaymaz’ın bianet’e Eylül ayında gönderdiği mektupla ilgili de “bazı kısımlarının çıkarılarak gönderilmesi” kararı verildiğini yazdı.

Ancak Kaymaz’ın mektubu 11 Ekim itibariyle halen elimize ulaşmadı.

Mahpuslardan Talat Şanlı’nın yine bianet’e göndermek istediği mektubunda, hapishane idaresinin yasaklama kararı da bulunuyordu.

İdare Şanlı’nın mektubuyla ilgili “sakıncalı” kararı alarak gönderilmemesine karar verdi.

Sakıncalı: “Sosyalist edebi tarz”

Dinçer’in mektubunda, yasal yayınların hapishane idaresince nasıl yasaklandığı da anlatıldı:

“Tutuklu Taner Korkmaz’a gönderilen ‘Diren Sol Yanım’ adlı kitap, kitap hakkın bir yasaklama kararı olmamasına rağmen Korkmaz’a verilmedi.

“Hapishane idaresi, kitabın ‘sosyalist edebiz tarzda yazıldığı’ gerekçesiyle ‘sakıncalı’ buldu. Buna dair İnfaz Hakimliğine yapılan itiraz da reddedilince Korkmaz mahkemeye başvurdu.

“Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi de, hapishanenin bu gerekçeyle verdiği yasaklama kararını onadı.”

“Mahkeme kendi kararını hiçe saydı”

“Korkmaz’a geçen aylarda gönderilen Yürüyş dergisi de sakıncalı bulunmuş, Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi bu kez yasağı hukuksuz bularak kaldırılmasına hükmetmişti.

“Bunun üzerine Yürüyüş dergisinin son sayısı da hapishaneye gönderildi ancak hapishane mahkeme kararına rağmen dergiyi yine sakıncalı buldu.

“Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi ise bu kez idarenin kararını onayarak kendi verdiği ilk kararı da hiçe saymış, kararının arkasında durmamış oldu.

“Aynı dergi mahpuslardan Akil Nergiz’e de bazı sayfaları kesilerek verildi…”