VE TUTSAKLAR KİTAP MÜCADELESİNİ KAZANDI

El konulan kitaplar tutuklulara geri verildi

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi idaresi, tutuklu ve hükümlülerin yaptığı eylemler sonucu 10 kitap sınırlamasına ilişkin kararını iptal etti. Hücrelerden zorla alınan kitaplar tutuklu ve hükümlülüre geri verildi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Mart 2013 Cuma, 17:47

TEKİRDAĞ- Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 10 kitap sınırlaması uygulaması kapsamında hücrelere yapılan baskınlarla el konulan kitaplar, tutsaklara geri verildi.

Tutuklu ve hükümlülere kitapları iade eden cezaevi yetkililerinin, kitap sınırlaması yönünde alanın kararın kaldırıldığını söyledikleri belirtildi. Ancak, tutuklulara her hangi resmi bir belgenin verilmediği öğrenildi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde hücrelere giren jandarma ve gardiyanlar, kitaplara zorla el koymuştu. Buna karşı çıkan tutuklu ve hükümlüler darp edilmişti. Açlık grevi yapan tutuklular, eylemlerini kapı döverek sürdürüyordu.

Cezaevi yönetimi, kitaplara zorla el konulmasına karşı çıkan tutuklulardan MLKP dava tutuklusu Seyfi Polat hakkında 11 günlük hücre cezası istemiyle başlattığı disiplin soruşturmasını geri çekmediği bildirildi. Ayrıca, Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı'nın da hücre camlarını kırdığı gerekçesiyle Polat hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

DESEN: AYNUR EPLİ