Yazar Adil Okay'ın son romanı cezaevinde yasaklandı

Ütopya Yayınları’nın 2017 yılında yayımladığı ve yazar Adil Okay’a ait “Arkası Yarın” isimli kitabın Bafra Cezaevi’ne girişi “müstehcen” olduğu gerekçesiyle yasaklandı.  

Yazar Adil Okay’ın kaleme aldığı ve 2017 yılında Ütopya Yayınları tarafından yayınlanan “Arkası Yarın” isimli kitap, Bafra T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu’na “müstehcen” sayıldığı için alınmadı.

Yazar Adil Okay, anlatı-roman türündeki Arkası Yarın’ı Bafra T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan mahpus yazar Haydar Demir’e göndermek istedi. Daha önce Bandırma, Tekirdağ ve Sincan cezaevlerine de aynı kitabı gönderen Okay herhangi bir sorun yaşamazken, Bafra cezaevi yönetimi bu kitabı yazar Demir’e vermedi.

Demir’in karara itirazına Cezaevi İnfaz Hakimliği de olumsuz yanıt verince mahpus yazar Demir konuyu yargıya taşıdı. Bafra Ağır Ceza Mahkemesi, cezaevi eğitim kurulunun ve Cezaevi İnfaz Hakimliği’nin kararını onadi.

Yargı kararının diğer cezaevleri için de emsal olabileceğini ve bunun bir skandal olduğunu belirten yazar Adil Okay, kararı BirGün’e değerlendirdi. Kitabın içerisinden bazı cümlelerin adeta “cımbızla çekildiğini” ve bu nedenle kitabının müstehcen sayıldığını ifade eden Okay, “Bu kitabı müstehcen sayan mantık, Orhan Pamuk'u, Murathan Mungan’ı, Vedat Türkali'yi, Necati Cumalı’yı da erotik roman yazarı sayar” dedi.

“Böyle bir tanımlamayı kabul etmiyoruz”

Cezaevlerinin kütüphanelerinde bulunan birçok kitabın aynı nedenlerden müstehcen sayılabileceğini anlatan Okay, “Bu bakış, gerici zihniyetin bakışıdır. Edebiyattan, sanattan uzak bir bakıştır. Çağdaş yazarların tümü o zaman erotik roman yazarıdır. Milli kütüphanenin raflarındaki kitapları incelersek aynı kapsama alabileceğimiz yüzlerce kitap bulunabilir. Böyle bir tanımlamayı kabul etmiyoruz” diye konuştu.

 

“Yetişkin cezaevinde de mi yasak?”

Kitabının müstehcen olması durumunda bile mahpuslara verilmesi gerektiğini savunan yazar Okay, “Ben bu kitabı herhangi bir çocuk cezaevine göndermiyorum. Müstehcen değil ama diyelim ki müstehcen, o zaman yetişkinlerin kaldığı cezaevine göndermemde herhangi bir sorun olmamalıydı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Birgün Gazetesi

İlişkili İçerik