İHD Van Şubesi cezaevlerindeki hak ihlalleri raporunu açıkladı

 

 

 

 

İHD Van Şubesi, kentteki cezaevlerinden kalan tutuklu ve hükümlülerle yapılan görüşme sonucu hazırladığı raporu açıkladı. Her 3 cezaevinde de hak ihlallerinin artarak devam ettiğinin belirtildiği raporda, koğuşları birleştirilen kadınlara 4 gün sonra battaniye, yorgan ve nevresim verildiği kaydedildi.   

İHD Osman Kavala İçin Açıklama Yaptı

 

 

 

 

Yaklaşık iki buçuk yıl önce tutuklanarak cezaevine konulan iş insanı ve insan hakları savunucu Osman Kavala'ya geçtiğimiz gün beraat ve tahliye kararı verilmesine rağmen, daha önce beraat ettiği başka bir dava gerekçe gösterilerek gözaltına alınıp tutuklanmasına itiraz eden İnsan Hakları Derneği (İHD), yaptığı açıklama ile, özgürlüğünün iadesine karar verilmesini istedi.

'KAVALANIN TUTUKLANMASIYLA YARGI REFORMU İLE AMAÇLANAN HEDEFLERE ULAŞMAK MÜMKÜN DEĞİL'

Afyonkarahisar Cezaevi'nde Mahpuslara Darp: "Vücudunda Kırık Olanlar Var"

 

 

 

 

Bandırma Cezaevi'nden Afyonkarahisar T Tipi Cezaevine sevk edilen grupta yer alan tutuklu İsmail Çelik, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde her gün çırılçıplak soyularak darp edildiklerini söyledi.

Tansu Pişkin

İstanbul - BİA Haber Merkezi

17 Şubat 2020, Pazartesi 15:46

Bandırma Cezaevi’nden Afyonkarahisar T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen tutuklu İsmail Çelik, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde cezaevinde işkence yapıldığını söyledi.

Hüznün isyanı ve Grup Yorum

 

 17 Şubat 2020 

Bu haftayı mahkemelerde geçirdim. Birisinde tanık bilirkişi olarak dinletilmek üzere hazır bulundum, avukatlar talep ederken ben dışarıda bekliyordum. Öncesinde çalışmış, vücut diyagramları üzerinde yaralanma biçimini görsel olarak anlatmaya çalışmıştım. Kabul edilseydi sözlü olarak da anlatacak, görüntüleri yansıtıp üzerinde tanımlayacaktım. Yasaya aykırı biçimde reddedildi. Sonrası erkin adaleti bir kalemde silip atmasıyla sonuçlandı.

Son müvekkil

 

 

 

SELÇUK KOZAĞAÇLI
Avukat-Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı

Ben avukatım.

İşte size tam çeyrek yüzyılı devirmiş, gayet pratik bir “ben” tarifi.

Yani mesleğim bu.

Tarifin, insanın amaçlarını veya tutkularını tasvirden ziyade, mevcut haline işaret etmekten ibaret bir düzayaklığı olduğunu kabul ediyorum; öyle bakınca mesleklerden bir meslek. Yine de kelimenin kavrukluğu, yirmi beş yıldır işin kendisini tutkuyla yapmama engel olmamış görünüyor.

Bir halk sanatçısı olarak yaşamak istiyorum, Grup Yorum önündeki bütün engellerin kaldırılmasını istiyorum!

 

 

 

 

 

 

 

Grup Yorum’un gitaristlerinden İbrahim Gökçek ölüm orucunun 241. gününde ilk kez hakim karşısındaydı; "bu salondakileri belki bir daha göremeyeceğini, bunun son konuşması olabileceğini" söyledi.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

14 Şubat 2020, Cuma 10:58

“Çocuklar ölmesin” dediği için tutuklanan Ayşe Öğretmen, hapishanelerdeki çocukların durumunu anlattı

 

 

Sokağa çıkma yasakları ve çatışmalı süreç devam ederken Beyaz Show’a bağlanarak “Çocuklar ölmesin” dediği için yargılanan ve iki kez Diyarbakır E Tipi Hapishanesi’ne gönderilen öğretmen Ayşe Çelik, hapishanelerdeki çocukların durumunu anlattı.

Bianet’in aktardığına göre; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun YouTube’dan yayın yaptığı ÖFG TV’sine konuk olan Çelik, hem kendi çocuğunun yaşadığı zorlukları hem de hapishanedeki kadınların ve çocukların durumunu şöyle anlattı:

 

Sayfalar