HAMİLE KADININ BEBEĞİ, CEZAEVİ İDARESİNİN İHMALLERİ SONUCU ÖLÜ DOĞDU!

Bandırma’da gözaltına alınan üç çocuk annesi Gülden Aşık isimli hamile kadın tutuklandıktan sonra ihmaller nedeniyle bebeğini kaybetti.

Bandırma Cezaevinde 16 Mayıs günü hücresinde bayıldığı halde revire dahi götürülmeyen Aşık, 18 Mayıs günü revir için dilekçe yazdığı halde ancak 30 Mayıs günü revire çıkartıldı. Bu süreç icerisinde ise, görüşlerde ailesine yemek dahi yiyemedigini defalarca söylediğini, şikayetleri cezaevi idaresine yazdığını açıkladı.

30 Mayıs’ta revir doktorundan 9 haftalık hamile olduğunu öğrenen Aşık’ın bir gün sonra hastaneye sevki yapılıyor.

28 yıl geç gelen adalet : Serhat Tuğan tahliye oldu

Serhat Tuğan, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden çıktı. Cezaevinin önüne giden ailesi Tuğan'ı karşıladı.

Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “PKK üyeliği” iddiasıyla 22 Temmuz 1991’de tutuklanarak cezaevine konulan Serhat Tuğan, 28 yıl sonra tahliye edildi.

“Türkiye'nin en uzun süreli mahkumu olarak" tanınan Tuğan'ın ailesini arayan cezaevi yetkilileri, bu akşam tahliye edileceğini belirtti. Verilen bu bilgi üzerine ailesi, Tuğan’ın kaldığı Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi önüne gitti. Tuğan gece saatlerinde cezaevinden çıktı.

Özgür Amed: Cezaevlerinde itibar mı vardı da ben onu düşürmeye çalışayım

Diyarbakır D Tipi Cezaevi yönetimi, Özgür Amed’in 'Böbreği Kim Yedi?' adlı kitabını, 'kurumu küçük düşürdüğü ve itibarını zedelediği' gerekçesiyle tutukluya vermedi.

Avni Uçar adlı tutukluya bir buçuk ay önce gönderilen kitap, Cezaevi Eğitim Komisyonu’na takıldığı öğrenildi.

GEREKÇE: CEZAEVİ İTİBARINI ZEDELEMEK

Cezaevine gönderilen kitapları inceleyen Eğitim Komisyonu, 'Böbreği Kim Yedi' kitabında yer alan 'Havalandırmadaki Ot' adlı öyküden yola çıkarak, 'kurumu küçük düşürdüğü ve itibarını zedelediği' gerekçesiyle tutukluya vermedi.

İşkence odasında masada jop, kayış, spot lamba vardı. 6 ay işkence gören Ayten Öztürk anlatıyor

8 Mart 2018 tarihinde Lübnan’da gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilen ve kendisinden 6 ay boyunca haber alınamayan Ayten Öztürk, çıkarıldığı ilk mahkemede 6 ay boyunca gördüğü işkenceleri anlattı. Öztürk’ün 15 aylık tutukluluk süresince her yerde işkenceyi anlatmasına rağmen, işkenceciler hakkında soruşturma açılmadı.
Halkın Hukuk Bürosu’nun mahkemeden aktardıklarına göre, 6 ay boyunca yaşadığı işkenceyi teşhir eden Öztürk şu ifadelere yer verdi;

Tutsak Şair İlhan Çomak Sennur Sezer Şiir Ödülüne Layık Görüldü

Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri, şairin 76'ncı doğum günü olan 12 Haziran’da sahiplerine verilecek.
Şair Nilay Özer’in sunacağı törende şiir dalında birincilik ödülü İlhan Sami Çomak’a, Jüri Özel Ödülü Ayşe Nalan’a; öykü dalında birincilik ödülü Hüseyin Peker’e, Jüri Özel Ödülü Özlem Keskin’e sunulacak. 
 

Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishaneden İşkence Haberleri Geliyor

Görülmüştür Ekibine gerek tutsakların yollladıkları mektuplarda, gerekse tutsak aileleri aracılığıyla sıklıkla hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine ve işkenceye dair haberler geliyor. Bunlardan Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishanede tutsaklara yaşatılan zulme dair haberleri ve tutsak mektuplarını yayınlamıştık.

İşkence Görenlere "Sağlam Raporu" Veren Doktorlar

Urfa Emniyeti’ndeki işkenceyi duymuşsunuzdur, 90’lı yıllardan kalma yöntemlerle en az 54 kişiye işkence yapıldı.

İşkenceyi yapan polisler hakkında soruşturma açıldı, akıbeti de tahmin edilebilir. Ancak işkence suçunu sadece emri veren ve yerine getirenle sınırlamak doğru değil. Bu suça göz yumduysa, belgelemediyse gözaltı muayenesini gerçekleştiren doktorlar da suçun ortağı olur.

Alman mahkemesi Mahir Çayan'ın resmini suç saydı

13 Kasım 2017 tarihinde Belçika’nın Liege kentinde gözaltına alınarak, Almanya’nın iade talebi üzerine tutuklanan ve 20 aralık tarihinde Belçika mahkemesi tarafından Almanya’ya iade edilen Türkiye’li sosyalist Engin Gökoğlu’nun yargılanması devam ediyor.

Gerçek Gündem’in haberine göre Almanya’da yargılanmakta olan Erdal Gökoğlu 12 Haziran tarihinde savunmasına devam edecek. Hakkında 3 yıl 10 ay hapis cezası istenen Gökoğlu’na yapılan suçlamalar arasında, konser afişleri, panel fotoğrafları ve Mahir Çayan’ın kara kalem çizimleri gösterildi.

Sayfalar