Al Jazeera Türk

5 çocuğu 4 ayrı cezaevinde

Burhan Ekinci-Al Jazeera Türk

Hakkârili Ertunç ailesinin beş çocuğu var; beşi de PKK’ya destek suçundan cezaevinde. Baba Ahmet Ertunç, oğullarını görebilmek için Hakkâri, Van, Ankara ve Tekirdağ arasında mekik dokumak zorunda. Aljazeera, Baba Ertunç'un görüş günü yolculuğuna tanıklık etti.

Diyarbakır Cezaevi davasında karar

Diyarbakır Cezaevi’nde 1996 yılında meydana gelen ve 10 tutuklunun öldüğü olaylarla ilgili dava karara bağlandı. Mahkeme 62 kamu görevlisini 5’er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Dava Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya polis, asker, infaz koruma memuru ve cezaevi doktorlarının da bulunduğu tutuksuz 89 sanık katılmadı. Esas hakkındaki görüşünü açıklayarak 20 sanığın beraatine karar verilmesini isteyen savcı, 62 sanığın ise eyleme doğrudan katıldıklarını söyleyerek cezalandırılmasını istedi.

Cezaevinde 'ağır hasta'

Ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin yaşadığı sorunlar zaman zaman gündeme geliyor ama tedavi süreçlerinden çok ölüm haberleriyle. Sivil Toplum Örgütlerine göre cezaevlerinde 550, Adalet Bakanlığı'na göre 334 ağır hasta var.

Basına yansıyan son haber 4 Ocak tarihli: Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulduğu tek kişilik hücrede kalp krizi geçiren, zamanında müdahale edilmeyen ve 18 gündür hastanede yaşam mücadelesi veren 45 yaşındaki Seyithan Taşkıran adlı mahkum hayatını kaybetti.