ANF

Açlık grevindeki kadın tutsaklar sürgün edildi

Elazığ T Tipi Cezaevi’nde hak ihlallerini protesto etmek maçıyla 60 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan 10 kadın tutsağın farklı cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. 

Maruz kaldıkları yoğun hak ihlalleri ve işkenceye varan yönelimlere karşı Elazığ T Tipi Cezaevi’nde 10 Kasım’da başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemleri, 60’ncı gününe ulaşan 10 tutsaktan bazılarının farklı cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi.

 

Ziyaretçilere açık görüşte coplu saldırı

Giresun E Tipi Kapalı Hapishanesinde açık görüş salonunda tutuklularla görüşen aileler gardiyanların coplu saldırısına uğradı.

Giresun E Tipi Kapalı Hapishanesindeki siyasi tutuklularla görüşen aileleri, Kurban Bayramı açık görüşünde gardiyanların şiddetine uğradı.

Aileler, görüş saati daha bitmeden gardiyanlar tarafından zorla coplarla salondan çıkarıldıklarını söyledi.

Amed’den Giresun’a giden tutuklu aileleri, gardiyanların coplarla kendilerini darp ettiklerin ve zorla salondan çıkardıklarını ifade etti.

Edirne Cezaevi’nde neredeyse tüm tutsaklara hücre işkencesi.

Ağır baskının hakim olduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde, neredeyse tüm siyasi tutsaklara hücre cezası verilerek, günlerce boş ve izole koğuşlarda tek başına tutularak işkence ediliyor. Her gün işkence, izolasyon, kötü muamelenin yaşandığı cezaevlerinde tek tip kıyafet gerginliği sürüyor.

Tüm bunlara ek olarak cezaevi idareleri tutsaklara sudan sebeplerle hücre cezaları vererek, aylarca boş bir koğuşta tüm iletişim kanallarını kapatarak işkence ediyor.

 

NERDEYSE TÜM TUTSAKLARA HÜCRE CEZASI

Hasta Tutsağın Görülmüştür Ekibine Yolladığı Mektup ANF'de haber oldu

‘Antep Cezaevi’nde ailelere ince arama uygulanıyor’
Yüzde elli engelli ve kanser hastası olan hasta tutsak İsmet Ayaz, Antep Cezaevi’nden gönderdiği mektupla yaşadıkları hak ihlalleri ve hukuksuzluğu anlattı.
ANF  ANTEP   Cumartesi, 13 May 2017, 10:35
Cezaevi’nde çok ağır bir tecrit yaşandıklarını aktaran Ayaz, siyasi tutuklu ailelerinin de ince aramaya maruz kaldığına dikkat çekti.

Yazar Adil Okay ile OHAL ve Hapishaneler Hakkında Söyleşi

(C)eza evleri, toplumun “zorla” dizayn edilmeye çalışıldığı hatta tutsakların hasta edilmeye çalışıldığı mekanlardır demek daha doğru. Dışarıda da acımasız devlet sopası var. Dışarıda da özgür değiliz diyoruz ama “içerisi” ile kıyaslamak doğru değil. Cumhuriyet tarihi boyunca hapishane politikası “ıslah etme, topluma kazandırma” değil, tutsakları kişiliksizleştirme, çürütme ve imha  amaçlı “modern Mengele” laboratuvarı olagelmiştir.” Adil Okay

11 Aralık 2016 Pazar 07:01

BATMAN / ANF - ÖZGÜR AYDIN

HASTA TUTSAKLAR İÇİN ÜÇ KENTTE EYLEM

İnsan hakları savunucuları ile sivil toplum örgütleri, hasta tutsaklar için sokaklara çıktı.

İnsan hakları savunucuları ile sivil toplum örgütleri, hasta tatsuklar için sokaklara çıktı. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki eylemlerde, devletin hasta tutsaklara işkence uyguladığı söylenerek, tahliye talebinde bulunuldu. 757 hasta tutsağın bulunduğu, 2015’te 37 tutsağın yaşamını yitirdiği de bildirildi.

İSTANBUL

Volta Çark: Hapiste LGBT’li olmak

Rosida Koyuncu yazdığı “Volta Şark: Hapiste LGBT’li Olmak” kitabıyla trans bireylerin cezaevlerinde yaşadıkları zulmü gündeme getiriyor. Anlatımlarıyla kitabı oluşturan 17 trans bireyden bazıları taciz ve tecavüze maruz kalırken hepsi nefret söylemini ve şiddeti yaşamış. ANF’ye konuşan Koyuncu, tek kişilik hücrelere mahkum edilen trans bireylerin hangi davadan ya da suçtan cezaevine girerlerse girsinler katmerli bir ayrımcılık yaşadıklarını vurguladı.

Kendinizi tanıtabilir misiniz?

GAZETECİ ÖZGÜR AYDIN ‘GÖRÜLMÜŞTÜR EKİBİ’NDEN ADİL OKAY’LA SÖYLEŞİ YAPTI

Okay: Savaş politikası cezaevlerine de yansıyor!

ÖZGÜR AYDIN - İZMİR / ANF

Yazar, insan hakları aktivisti Adil Okay, AKP hükümetinin hasta tutsaklara rehin politikası uyguladığını ve açlık grevlerinin başlamasıyla birlikte işkence ve şiddetin arttığını belirtti. Okay, tutsaklar için başlatmış oldukları “Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu? Oysa onlar sizin için içeride. Unuttunuz mu?” kampanyasını da hatırlatarak, destek olma çağrısında bulundu.

Sayfalar