Burcu Karakaş

Şırnak Cezaevi’nde iki çocuk öldü, sorumlu yok mu?

Şırnak T Tipi Cezaevi’ndeki yangında hayatını kaybettiğinde Seyit Rıza Şaran 16, Cegerxwin Akdeniz 17 yaşındaydı.

Seyit Rıza ve Cegerxwin bir gün uyuz hastalığına yakalandı. Hastalıklarını belgeleyen doktor raporu aldılar. Teşhis konulmuştu ama tedavi için hastaneye götürülmek yerine cezaevi yönetimi tarafından başka bir “çözüm” bulunmuştu: Geçici koğuşa alınmak.

Sisê Ana’yı cezaevinde ölüme terk etmek

Sisê Bingöl, devlet kayıtlarında 76 yaşında. Asıl yaşı muamma ama hasta olmasına rağmen iki yıldan fazla süredir cezaevinde tutulduğu bir gerçek.

Anadolu Ajansı’na göre namıdiğer “Muş’un Varto ilçesinde bir eve düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ‘Sisi’ kod adlı kadın terörist”in gözaltına alındığı tarih, 6 Nisan 2016… Üç aya yakın süre tutuklu kaldıktan sonra kronik rahatsızlıkları göz önünde bulundurularak tahliye edildi. Ancak kısa bir süre sonra tekrar tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hasta mahkûmlar: Bağırsakları dışarıda, kendisi içeride

Hapishanelerden neredeyse her gün bir tabut çıkmasını önlemek adına cezaevi koşullarını gündeme getirmek insanlık borcu

“Evladım çok güzel şarkı söylerdi. Sesi güzeldi. 12 yıldır hapiste gırtlak kanseri oldu. Şimdi sesini duymak için yanına kadar eğiliyorum. Aylardır Adli Tıp Kurumu’nda sıranın kendisine gelmesini bekliyor.”

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) tarafından hazırlanan “Hasta Mahpusların Yakınları Anlatıyor” adlı videoda yer alan tanıklıklar içinde geçen beş cümle, izleyiciye bu kelimelerle ulaşıyor. 

Cezaevleri alarm veriyor: Hijyen sorunu üst seviyede, salgın hastalık riski var

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar kapsamındaki tutuklamalarla beraber cezaevleri kapasitelerinin üzerine çıktı.

İnsan hakları aktivistleri, artan sayıyla beraber hijyen sorunlarının ciddi boyutlara ulaştığına ve bu durumun salgın hastalık riski oluşturduğuna dikkat çekiyor.