Cansu Pişkin

8 yıl önceki soruşturmanın iddianamesi 9 aydır yok!

2010 yılına dayanan soruşturma kapsamında tutuklanan 15 kişinin iddianamesi 9 aydır hazırlanmadı. Tutuklu yakınları adalet istiyor.

KHK ile kapatılan TV10’un Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin ve TV10 programcısı Veli Haydar Güleç’in de aralarında bulunduğu 15 kişi, geçtiğimiz ocak ayında BDP siyaset akademilerine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan 15 kişi, 9 aydır iddianamelerinin hazırlanmasını bekliyor.

Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklanan İdris Yılmaz, koşullar nedeniyle 33 kilo verdi.

Gazeteci İdris Yılmaz, 6 aydır tek kişilik hücrede tutuluyor

Bölgede yaptığı haberler sebebiyle hedef haline getirilen gazeteci İdris Yılmaz, tam 6 aydır cezaevinde. Elazığ Cezaevi’nde kalmakta olan Yılmaz, 6 aydır tecritte tutuluyor, mektupları verilmiyor, ailesiyle görüşemiyor. Avukatı Savaş Avcı, verilen cezalar ve verilmesi istenen cezalarla birlikte Yılmaz’ın 20 yılı aşkın hapis cezası ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Avukat Veysel Ok ise Yılmaz’ın yerel yöneticileri kızdıran haberleri nedeniyle hedef alındığını, iddianamesinin hala hazırlanmadığını söyledi.

Türkiye’deki mahpus sayısı ilk defa 210 binin üzerine çıktı.

Cumhuriyet tarihi boyunca 50 bin civarında seyreden mahpus sayısının özellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ardından Türkiye’deki mahpus sayısının ilk defa 210 binin üzerine çıktığı söylendi.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) ve Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkez (TCPS), "Türkiye’de Mahpus Olmak - 2" konulu konferans düzenledi.

Darbe ve OHAL döneminde siyasi mahkumların hakları askıya alınıyor

Tahir Canan: Darbe dönemlerinde ilk saldırdıkları şey, cezaevindeki insanların temel haklarıydı. Yazamazsın, defter tutamazsın bunları yırtarlar.

Türkiye’de en uzun süre cezaevinde kalan siyasi mahkum Tahir Canan ile 15 Temmuz darbe girişiminin ardından siyasi mahkumlara uygulanan görüşme yasağını ve baskıyı konuştuk. 12 Eylül’ün sembol siyasi mahkumlarından Canan, darbe ve OHAL dönemlerinde siyasi mahkumların temel hak ve özgürlüklerinin askıya alındığını söyledi.

6 aydır tutukluyum ve okulum uzayabilir

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Felsefe bölümü 1. sınıf öğrencisi Jülide Yazıcı, 6 aydır haksız yere tutuklu olduğunu söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi otoparkında, içerisinde bomba düzeneği yerleştirilmiş halde bulunan  otomobile ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan,  Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Felsefe bölümü 1. sınıf öğrencisi Jülide Yazıcı, 6 aydır haksız yere tutuklu olduğunu söyledi.

“Örgüt üyeliği” iddiasıyla 6’sı tutuklu 14 öğrencinin yargılandığı dava kapsamında 18 Temmuz’da hakim karşısına çıkacak olan Yazıcı, evinde bir PKK’liyi barındırmakla suçlanıyor.