Çekirdek Çocuk

İskenderun’da üç çocuğa hapishanede işkence

İnsan Hakları Derneği’nin 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde “1 Ocak 2014-19 Kasım 2014 arasında başvurular ve tespitler itibariyle 49 çocuğun hapishanelerde, 64 çocuğun ise gözaltı yerlerinde işkenceye uğradığı”nı açıklamasının ardından bir işkence haberi de İskenderun’dan geldi.

ANF’nin haberine göre, Kobanê eylemlerinden sonra tutuklama dalgası kapsamında Hatay Dörtyol’da gözaltına alınarak tutuklanan 15 yaşlarındaki A.A, R.O ve A.B.B. adlı üç çocuğun, tutuklu bulundukları İskenderun T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde işkence, şiddet ve hakarete maruz kaldığı belirtildi.

II. Pozantı Vakası’nda gardiyanlara ceza yok, soruşturmada adım yok

Adana M Tipi Hapishanesi’nde bir çocuğun günlerce taciz ve tecavüze uğramasından sorumlu gardiyanlar ceza almadı, başgardiyanlar “uyarı” ile yırttı. Açılan soruşturma ise 9 aydır sürüyor

“2. Pozantı Vakası” olarak da nitelendirilen Adana’nın Ceyhan ilçesindeki M Tipi Kapalı Hapishanesi’nden tahliye olan F.O’nun koğuş içerisinde günlerce tacize ve tecavüze uğraması, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel tarafından TBMM’ye taşınmıştı. Tüzel’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiği Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yazılı bir yanıt verdi.

Çapul TV'de Çekirdek Çocuk: "Çocuk Cezaevleri Kapatılsın"

Program şuradan izlenebilir.

 

Çapul Tv ailesine yeni bir program daha katıldı. Çocukların haklarından hak ihlalleri örneklerine, çocuk gelinlerden çocuk işçilere, çocuğun aile içi konumundan sağlık, eğitim gibi alanlardaki sorunlara kadar gündeme çocukların penceresinden bakacak olan Çekirdek Çocuk her hafta Salı günü Çapul Tv ekranlarında yayımlanacak.

Cezaevindeki Çocuklar Neyin Cezasını Çekiyor?

Türkiye'deki cezaevleri dolup taşar, yeni yargı paketleri açıklamaları peş peşe gelirken ironik olarak demokratikleşmenin 'hızlandığı' bir dönemde yine bir cezaevi haberi geldi. Devletin sistematik tecavüz, istismar, işkence ve cinayet mekanları olan cezaevleri son birkaç yılda çoğunlukla çocuk mahkumların yaşadığı kötü muamele olarak adlandırılan olayların 'patlak' vermesiyle gündeme gelir oldu.