ETHA

Etkin Haber Ajansı - http://www.etha.com.tr/

Turgay: Bacağım tedavi edilmediği için kopma noktasına geldi

ORDU- Batman'ın Hasankeyf İlçesi'nde 24 Aralık günü yaralı halde yakalanan PKK'li Hakkı Turgay, yaralarının bulunduğu bölgelerin günlerce darp edildiğini söyledi.

Turgay, hastanede kısa süren bir müdahalenin ardından Batman Hapishanesi'ne götürüldü. Burada aylarca tedavisi yapılmayan Turgay, ailesi ve avukatlarının girişimleri üzerine kısmi olarak tedavisi başlatıldıktan kısa süre sonra 12 Nisan günü Elazığ Hapishanesi'ne sürgün edildi.

Cumhur başkanı'nın Tek Tip Elbise Hakkında Açıklamasına Tepki

Tutsaklarla Dayanışma İnsiyatifi: Tek tip elbise dayatmasını tutsaklar direnişle püskürtecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Bunlar mahkemeye çıkarken Guantanamo'da olduğu gibi tek tip elbiseyle mahkemeye çıksınlar" şeklindeki açıklamasına tepki gösteren Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, tutsaklara yönelik bu saldırıyı direnişle püskürteceklerini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 16 Temmuz 2017

'Hapishanelerde ücretsiz ped istiyoruz' kampanyası başladı

Kadın tutsakların ped ihtiyaçlarının karşılanması için "Hapishanelerde ücretsiz ped istiyoruz" sloganıyla kampanya başlatıldı. Kampanyayı duyuran Hapiste Kadın Ağı, dayanışma çağrısı yaptı.

  21 Haziran 2017

İSTANBUL- Hapiste Kadın Ağı, tutsaklar için ücretsiz ped hakkı kampanyasının başladığını duyurdu.

Taksim'de bulunan Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği'nde (CİSST) yapılan basın toplantısında söz alan Avukat Ezgi Duman, Türkiye hapishanelerinde 7894 kadın, 74 kız çocuğunun tutsak olduğunu hatırlattı.

203. F oturması Kasım Karataş için yapıldı

İHD Hapishane Komisyonu, hasta tutsakların serbest bırakılması için 203. F Oturması'nı gerçekleştirdi. Hasta tutsak Kasım Karataş'ın serbest bırakılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Şubat 2016

İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu, hasta tutsakların serbest bırakılması için başlattığı 'F oturması'nın 203.'sünü gerçekleştirdi. Her hafta gerçekleştirilen eylemde bugün, hasta tutsak Kasım Karataş'ın serbest bırakılması istendi.

Sincan Hapishanesi'nde kadın tutsaklara saldırı

Sincan Kadın Hapishanesi'nde bulunan, MLKP, TKP/ML ve DHKP-C davası tutsakları, adliyeye götürüldükleri sırada, hapishane girişinde asker ve gardiyanların saldırısına uğradı. Tutsaklar, hücrelerine kadar yerlerde sürüklendi, darp edildi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Aralık 2015 Çarşamba

ANKARA- Sincan Kadın Hapishanesi'nde mahkemeye giden kadın tutsaklara saldırı düzenlendi.

Devrimci tutsaklara kameralı taciz

Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde yerleştirilen kameralarla tutsaklar 24 saat izleniyor.  MLKP davasından tutuklu Deniz Bakır mektubunda kameralı tacizin tecritin ağırlaştırılmış bir şekli olduğunu söylüyor.

Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan MLKP dava tutuklusu Deniz Bakır, ETHA’ya gönderdiği mektupta, hapishane idaresinin kamerayla gözetleme uygulamasına karşı tutukluların eylemlerinin devam ettiğini bildirdi.

Tekirdağ F Tipi'nde 3 günlük açlık grevi

Etkin Haber Ajansı / 18 Şubat 2013 Pazartesi, 21:32

TEKİRDAĞ- Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutuklulara yönelik baskılara karşı yeni bir açlık grevi haberi geldi.

MLKP ve PKK davasından tutuklu ve hükümlü bulunan çok sayıda kişinin, çıplak arama dayatması, revir ve doktor haklarının gasp edilmesi, zorla hücrelere girilerek, arama adı altında hücrelerin dağıtılması, birkaç gündür yaşanan sürgün sevkler ve kitap sınırlamasına karşı bugün açlık grevine başladığı öğrenildi. Açlık grevinin 3 günlük olduğu bildirildi.

Kürkçü Şakran Cezaevi'ni anlattı

İzmir Aliağa/Yeni Şakran Cezaevleri Kampüsü'nde Cezaevleri Alt Komisyonu ile birlikte incelemelerde bulunan BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, "Sistematik taciz altında yaşamak zorunda bırakılan mahpusların bezdiğini" söyledi.

BDP Mersin Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi ve HDK Yürütme Kurulu üyesi Ertuğrul Kürkçü, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Cezaevleri Alt Komisyonu'nun İzmir Aliağa/Yeni Şakran Cezaevleri Kampüsü'nde yaptığı incelemelere ilişkin parlamentoda basın toplantısı düzenledi.