Etkin Haber Ajansı

Tek Tip Elbise Karşıtı Koordinasyon kuruldu

Kuruluşunu ilan eden Tek Tip Elbise Karşıtı Koordinasyon, Adalet Bakanlığı’nı uygulamadan vazgeçmeye çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Ocak 2018

İSTANBUL- Tek Tip Elbise Karşıtı Koordinasyon, İstanbul Barosu konferans salonunda düzenlediği basın toplantısıyla kuruluşunu ilan etti. Şu ana kadar 44 kurumun imzacı olduğu koordinasyona katılımların önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

Hapishanelerde tek tip traş gundemde

NEVŞEHİR E TİPİ KAPALI HAPİSHANESİ

 

-Firazpir Özbey, Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi'nden 4 Aralık'ta Nevşehir E Tipi Kapalı Hapishanesi'ne sevk edildi. Bu tarihten nakli yapılmış olup bu tarih itibarı ile tek kişilik hücrede tecrit edilerek tutuklu bulunmaktadır. 27 Aralık'ta yaptığı aile görüşünde, tek başına koğuşta tutulduğunu ve 23 gün içerisinde kendisinin; elbise değiştirme, banyo, havalandırma ve digger yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanmadığını; devamlı küfür ve kötü sözlerle hakarete maruz kaldığını aktardı.

 

SİNCAN KADIN KAPALI HAPİSHANESİ

 

'Hasta tutsak Ali Şimşek derhal serbest bırakılsın'

F Oturmasının 301.'sini düzenleyen insan hakkı savunucuları, Ali Şimşek nezdinde tüm hasta tutsakların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Aralık 2017

İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için her Cumartesi yaptığı F Oturması'nın 301.'sinde Ali Şimşek'e özgürlük istedi.

Balıkesir L Tipi Cezaevi'nde işkenceyle ölümün sorumluları korunuyor

Balıkesir L Tipi Cezaevi'nde Ulaş Yurdakul isimli mapusun işkence edilerek vahşice öldürülmesi olayıyla ilgili sorumlular hakkında henüz bir dava açılmış değil.

Etkin Haber Ajansı / 23 Aralık 2017

İSTANBUL- Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevi'nde Ulaş Yurdakul isimli mapusun diğer hükümlüler tarafından dövülerek ve işkence edilerek öldürülmesiyle ilgili Yurdakul ailesi basın toplantısı düzenledi.

Tekirdağ'da tutsaklar 'süngerli oda'ya atılıyor.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Hapishanesi'de hak gaspları artıyor. Gardiyanların keyfi dayatmalarına tepki gösteren tutsaklar, süngerli odada işkence görüyor.

Hapishanelerdeki işkence haberlerine her gün yenileri ekleniyor. OHAL'le birlikte artan hak gasplarına tepki gösteren tutsakların direnişini kıramayan hapishane idaresi, işkenceyi artırdı. Tekirdağ 2 No'lu hapishanede tutsaklar, gardiyanların saldırısına uğradı. Saldırıya direndikleri için de "süngerli oda"larda işkenceye maruz kaldılar.

Tutsakların paylaştıkları bilgiler şöyle:

Hüseyin Aygün Elazığ Hapishanesi'nde yaşananların ayrıntılarını aktardı

Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde yaşanan işkenceyle ilgili ayrıntılı bilgileri paylaşan Av. Hüseyin Aygün, "Tutuklu kadınlar, kendilerine verilen bir kimlikle görüş yerine götürüldükleri için 63 gündür aile ve avukat görüşüne çıkmıyorlardı. Benimle konuşmayı kabul ettiler" dedi. Aygün, duyarlılık çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Kasım 2017